Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Analitycy: Wysoka innowacyjność produktowa i rozwój marek własnych będą stanowiły o przewadze Biedronki

Ciągle duże rozdrobnienie handlu w Polsce stwarza dobre perspektywy do rozwoju Biedronki, a silna pozycja handlowa umożliwia generowanie gotówki z kapitału obrotowego. Rozpoczynamy wydawanie analiz spółki JM z rekomendacją Kupuj i ceną
docelową 16,2 EUR za akcję - piszą analitycy DM PKO BP SA
Reklama

Wszystkie dywizje JM notują coraz szybszą poprawę sprzedaży LFL. W 3 kwartale w Biedronkach wynosiła ona 3,5% r/r, w Pingo Doce 5,2% r/r, a w Recheio 3,9% r/r. Poprawa warunków makroekonomicznych w Polsce i Portugalii powinna wspierać dalszy przyrost LFL w kolejnych kwartałach.
 - Uważamy, że wysoka innowacyjność produktowa i rozwój marek własnych w dalszym ciągu będą stanowiły o przewadze formatów dyskontowych, w tym Biedronki, nad innymi (w szczególności małymi sklepami i hipermarketami), powodując wzrost udziałów rynkowych dyskontów - piszą analitycy i podkreślają, że nowy podatek w Polsce nie wydaje się taki groźny – Założyliśmy wprowadzenie 2% podatku obrotowego w Polsce od początku 2016 roku. Naszym zdaniem spowoduje to jednak niewielki i przejściowy spadek marż, ze względu na przerzucenie kosztu podatku na konsumentów i dostawców - czytamy w raporcie.

JM wyceniane jest podobnie jak inne spółki handlu detalicznego żywnością. Jednak ze względu na niski CAPEX i gotówkę generowaną z kapitału obrotowego, spółka posiada znacznie korzystniejszy wskaźnik FCF/EBITDA.
- Porównaliśmy Jeronimo Martins z szeregiem spółek z Europy (Polska, Portugalia, Hiszpania, Rosja), Turcji, Południowej Afryki, Południowej Ameryki i Korei na konsensusach prognoz podawanych przez Bloomberg. Na 2015 rok dla wskaźnika P/E, Jeronimo Martins jest notowane z 2,7% premią, a na bazie prognoz na 2016 rok notowania są takie jak mediana dla wszystkich spółek. Na bazie prognoz na 2015 dla wskaźnika EV/EBITDA Jeronimo Martins jest notowany z 5,6% premią do rynku, a na 2016 rok spółka notowana jest z 9,6% premi. Jednak, jeśli spojrzymy ma wolne przepływy pieniężne, okazuje się, Jeronimo Martins posiada znacznie korzystniejszy stosunek FCF/EBITDA w porównaniu do mediany. Dla prognoz na 2015 rok wskaźnik ten dla Jeronimo Martins wynosi 0,40 (dla mediany 0,27) a dla prognoz na 2016 rok dla Jeronimo Martins 0,42 (dla mediany 0,31). Oznacza to, że z każdego EUR wytworzonego EBITDA, Jeronimo Martins generuje o 47% i 38% więcej gotówki na prognozach 2015 r. i 2016 r. niż spółki porównywalne. Dzieje się tak, gdyż po pierwsze – spółka ograniczyła liczbę otwarć nowych Biedronek w Polsce, co spowodowało spadek wydatków inwestycyjnych. Po drugie – dominująca pozycja Jeronimo Martins na polskim rynku pozwala generować ponadprzeciętne dodatnie przepływy z kapitału obrotowego, co pozytywnie wpływa na wolne przepływy, a nie jest odzwierciedlone w EBITDA. Dlatego uważamy, że Jeronimo Martins zasługuje na premię przy wycenie na bazie wskaźnika EV/EBITDA do spółek porównywalnych - piszą analitycy.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum