Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Auchan otwiera nowe sklepy w Rosji? Sieć zaprzecza: To jedynie rebranding

Francuski detalista Auchan planuje otworzyć w Rosji nowy sklep, sprzedający prawie wyłącznie produkty marek własnych. W ten sposób sieć chce podwoić swoje udziały na rynku, który opuściło wielu zachodnich detalistów - podał Reuters. Auchan zaprzecza: Nie otwieramy nowych sklepów w Rosji.
Reklama

Jak podał rosyjski oddział sieci, nowy sklep pod szyldem „Mój Auchan” będzie oferował asortyment około 900 artykułów, z czego 90 proc. będą stanowić produkty pod markami własnymi. Detalista przekazał, że jego główną misją w Rosji jest dostarczanie wysokiej jakości produktów po przystępnych cenach - informuje Reuters.

Sieć ma w tym kraju 230 sklepów. Detalista funkcjonuje na rynku rosyjskim od 2002 roku. Jest to trzeci co do wielkości rynek firmy, po Francji i Chinach. 

Auchan: Nie otwieramy nowych sklepów w Rosji

Auchan jednak kategorycznie zaprzecza, jakoby miało takie plany w Rosji.

- W reakcji na pojawiające się w mediach publikacje, będące efektem opublikowanych przez Agencję Reuters nieprawdziwych informacji, Auchan kategorycznie zaprzecza jakoby firma otwierała nowe sklepy w Rosji.
Nie, Auchan nie otwiera nowych sklepów ani nie tworzy nowych powierzchni sprzedaży w Rosji. Nie, Auchan nigdy nie planowało podwojenia liczby sklepów w Rosji. Ta "informacja" nie pojawia się nigdzie w komunikatach czy planach strategicznych Auchan Russia czy Auchan Retail. Jest nieprawdziwa.
Tak, Auchan Retail wstrzymało wszystkie inwestycje swojej rosyjskiej spółki zależnej. Tak, Auchan Retail bezwzględnie przestrzega warunków obecnego embarga i sankcji, działając w ściśle określonych ramach prawnych.
9 marca br. Auchan Russia ogłosiło rebranding jednego z istniejących już sklepów sieci (funkcjonujących pod marką Atak) na markę "My Auchan". Wprowadzenie tej marki sklepów w formacie ultra-convenience na rynek rosyjski zainaugurowane zostało już w 2016 roku. W ten sposób Auchan Retail kontynuuje realizację swojego zobowiązania wobec ludności cywilnej Ukrainy i Rosji, jakim jest zapewnienie dostępu do wysokiej jakości żywności w możliwie najlepszej cenie, dzięki utrzymaniu sklepów sieci na terenie obu tych krajów otwartych. Misja ta jest kontynuowana - czytamy w oświadczaniu Auchan Retail, przesłanym do naszej redakcji.

Auchan - kontrowersje wokół sieci w związku z wojną

Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała, że wiele firm na znak protestu opuściło rosyjski rynek. Francuskie przedsiębiorstwa handlowe jednak się do tego nie paliły. Auchan wciąż działa na terytorium państwa-agresora.

W lutym dziennik "Le Monde" poinformował, że francuska sieć hipermarketów zaopatruje rosyjskich żołnierzy na ukraińskim froncie. Zgodnie z prawem międzynarodowym, jedynie pomoc cywilom w czasie konfliktów jest uznawana za pomoc humanitarną. Wspieranie jednej ze stron może spowodować nałożenie na Auchan sankcji i doprowadzić do konieczności opuszczenia przez firmę rosyjskiego rynku. - Auchan stał się bronią rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, komentując te doniesienia.

Auchan znów pod pręgierzem krytyki

Decyzja Auchan o utrzymaniu obecności w Rosji skłoniła Ukrainę do wezwania do bojkotu sieci. Takie działania podejmowane są także w Polsce.
Klub Jagielloński i aplikacja Pola wzywają sieć do opuszczenia Polski i zachęcają do podpisania petycji. - Niech we francuskiej sieci zobaczą, że wbrew ich marketingowemu sloganowi „nie zawsze się opłaca” - czytamy na stronie Instytutu.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (3)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum