Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Auchan zamyka dwa hipermarkety na Śląsku! Będą zwolnienia grupowe

Auchan Retail Polska podjęło decyzję o zamknięciu dwóch sklepów sieci, zlokalizowanych w Dąbrowie Górniczej (ul. Katowicka) oraz w Mysłowicach. Decyzję poprzedziła wnikliwa analiza finansowa i organizacyjna obu placówek, przeprowadzona pod kątem możliwości osiągnięcia przez nie trwałej rentowności.
Reklama

Niskie obroty i niesprzyjające warunki wynajmu spowodowały znaczne straty w tych lokalizacjach. Pomimo wysiłków zespołów osiągnięcie trwałej rentowności dla dwóch sklepów okazało się niemożliwe.

W Polsce na koniec 2019 roku działały 74 hipermarkety Auchan, 27 sklepów convenience oraz 5 ultra convenience, czyli 106 sklepów. W 2018 sieć zamknęła hipermarket w Zgorzelcu, a w 2016 hipermarket w CH Fort Wola w Warszawie. Obecne zamknięcie zmniejszy pulę hipermarketów do 72. Auchan Polska wygenerowała w 2018 r. 12 mld zł przychodów i 24,8 mln zł straty. W 2020 roku do sieci dołączyły trzy placówki franczyzowe.

Auchan Retail Polska podkreśla jednocześnie, że zadba o każdego z pracowników zatrudnionych w obu zamykanych sklepach. Procesowi będą towarzyszyć indywidualne rozmowy z poszczególnymi pracownikami, podczas których przedstawione zostaną możliwości i dalsze perspektywy.

- Decyzja o zamknięciu nierentownych sklepów jest skomplikowana i trudna dla nas wszystkich. Na tym etapie priorytetem naszych działań jest wsparcie pracowników zamykanych sklepów, którym, w miarę możliwości, zaoferujemy alternatywne stanowiska pracy w okolicznych sklepach należących do naszej sieci. Musimy natomiast pamiętać, że w perspektywie długoterminowej koncentrujemy się na zapewnieniu trwałej rentowności wszystkich sklepów, tak aby realizować założoną przez nas strategię Auchan 2022 -  powiedział Gérard Gallet, dyrektor generalny Auchan Retail Polska.

Auchan Retail Polska planuje przeniesienie części pracowników do innych, okolicznych sklepów należących do sieci. Przeniesienia te nastąpią w ramach dostępnych wakatów, z zachowaniem wszelkich uprawnień pracowniczych i ciągłości zatrudnienia. Nastąpi również rozwiązanie umów w ramach zwolnień grupowych wraz z odprawami. Dla osób spełniających kryterium wieku możliwe będzie skorzystanie z uprawnień przedemerytalnych lub emerytalnych wraz z odprawą emerytalną.

Zamknięcie sklepów dla klientów nastąpi od 30 sierpnia br. Auchan Retail Polska obecna jest w Polsce od 1996 r.

W 2019 roku po sprzedaży biznesu we Włoszech Grupa Auchan ogłosiła, że opuszcza również Wietnam. Francuski detalista sprzedał 18 sklepów w ramach szeroko zakrojonych działań restrukturyzacyjnych, mających na celu zrekompensowanie straty w wysokości miliarda euro. Jednocześnie spółka Auchan Retail France ogłosiła, że chce zamknąć lub sprzedać 21 francuskich sklepów, w tym hipermarket i 13 supermarketów

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (3)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum