Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Auchan zwiększa przychody dzięki rynkom Europy Środkowej i Wschodniej

Grupa Auchan osiągnęła w 2013 roku 48,1 mld euro przychodów, co oznacza wzrost o 3,4 proc. Wzrost grupa zawdzięcza rynkom Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji, na których przychody zwiększyły się o 11,1 proc., podczas gdy na rynkach Europy Zachodniej (bez Francji) odnotowano spadek o 2,8 proc.
Reklama

Włączając stacje paliw i biorąc pod uwagę stały kurs walutowy, przychody grupy zwiększyły się o 4,2 proc. Natomiast sprzedaż like for like lekko spadła, o 0,5 proc. (licząc bez stacji paliw oraz po stałym kursie walut).
Grupa osiągnęła w ubiegłym roku wynik EBITDA na poziomie 2,6 mld euro, co oznacza wzrost o 5 proc. EBITDA rosła w szybszym tempie niż przychody. Jak informuje Auchan, wzrost nastąpił między innymi dzięki kontroli kosztów operacyjnych, które zwiększyły się o 2,7 proc., do 1,3 mld euro.

Zysk operacyjny wzrósł o 13,7 proc., do 1,4 mld euro. Spółka zaznacza, że na wzrost zysku operacyjnego wpłynęły zyski kapitałowe (268 mln euro) ze sprzedaży nieruchomości należących do Immochan we Francji, Włoszech i Luksemburgu, a z drugiej strony utrata wartości aktywów (180 mln euro), a także zyski i koszty z 2012 roku.
Zysk netto zwiększył się rok do roku o 18,3 proc., do 835 mln euro, dzięki zdarzeniom jednorazowym. Bez uwzględnienia tych zdarzeń, wzrost wyniósł 1,6 proc.

Inwestycje bieżące wyniosły 1,87 mld euro i były na podobnym poziomie co w roku 2012 (1,9 mld euro). 30,2 proc. środków inwestycje we Francji (30,2 proc.), 12,9 proc. w pozostałych krajach Europy Zachodniej, a 56,9 proc. inwestycje w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i w Azji. Patrząc z punktu widzenia poszczególnych segmentów działalności, 1,1 mld euro środków przeznaczono na inwestycje w hipermarkety, 265 mln euro na inwestycje w supermarkety, a 411 mln euro na inwestycje na zarządzanie nieruchomościami.

W 2013 roku grupa Auchan wydała 681 mln euro na zakup udziałów w sieci Real na Ukrainie, w Rosji i w Rumunii. Grupa zaznacza, że mimo tych wydatków, poziom zadłużenia pozostał stabilny i wyniósł 3,1 mld euro.
Aby zabezpieczyć płynność finansową, grupa Auchan wyemitowała obligacje o wartości 250 mln euro z terminem wykupu w 2018 roku oraz o wartości 700 mln euro zapadające w 2023 roku.

- W 2013 roku osiągnęliśmy kolejny wzrost na naszej podstawowej działalności - w segmencie hipermarketów, supermarketów, w segmencie nieruchomości i w formacie "drive", we wszystkich 15 krajach, w których jesteśmy obecni. Nasz zespół z powodzeniem przeprowadził proces włączenia do sieci hipermarketów Real na Ukrainie, w Rosji i w Rumunii. Pierwsze efekty pokazują, że oferujemy lepszą usługę dla większej liczby konsumentów - mówi Vianney Mulliez, przewodniczący rady nadzorczej Auchan.

Grupa Auchan na koniec 2013 roku miała w Polsce 28 hipermarketów i 34 supermarkety. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum