Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Autonomiczne roboty dostarczą przesyłki od Alibaby

Od przyszłego roku Alibaba zacznie dostarczać zamówienia online za pomocą autonomicznych robotów. Na corocznej konferencji technologicznej chiński rywal z Amazona zaprezentował nową flotę mobilnych robotów, które są w stanie samodzielnie znaleźć drogę.
Reklama

W pełni zautomatyzowanym i samobieżnym robotom nadano nazwę Xiaomanlv, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „kompetentny osioł”. Od 2021 roku roboty pomogą w dostawach e-commerce do tysięcy miejsc w Chinach. W przyszłości Alibaba chce również udostępniać je lokalnym firmom kurierskim.

Kompaktowe roboty mogą dostarczyć do 500 paczek dziennie, przetransportować około 50 zamówień na raz i pokonywać odległość 100 kilometrów na ładunek. DAMO Academy, własny instytut badań i innowacji Alibaba, ogłosił nowinę podczas 12. edycji Apsara, dorocznej konferencji technologicznej grupy.

Roboty dostawcze są wyposażone w zaawansowaną geolokalizację i technologie głębokiego uczenia, które pomagają im nawigować nawet wtedy, gdy sygnał GPS jest słaby lub go nie ma, lub gdy w pobliżu jest wiele osób. Według firmy Jacka Ma, ,,osioł" potrafi identyfikować przeszkody i przewidywać ruchy innych użytkowników dróg i pojazdów. Kiedy użytkownicy składają zamówienie, mogą wybrać czas dostawy, a kiedy robot dotrze do celu, klienci są o tym informowani. Mogą wyjąć paczkę z robota, wpisując otrzymany wcześniej kod - pisze L'Usine Digitale.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum