Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Badanie składu ketchupów. Heinz wypada blado

Ketchup Heinz zawiera dużo toksyn pleśniowych i cukru. Żaden inny testowany produkt nie ma porównywalnego problemu z tak wysoką zawartością niekorzystnych dla zdrowia związków – wynika z badania Öko-Test, który publikuje raporty z testów produktów spożywczych.
Reklama

Heinz ma poważny problem z toksynami pleśni

Laboratorium, któremu zlecono testy, wykryło w keczupie pomidorowym firmy alternariol (AOH) w stosunkowo bardzo dużej ilości. Toksyna może dostać się do produktów, gdy producenci przetwarzają przejrzałe lub nawet spleśniałe pomidory. Badania na komórkach wskazują, że może ona uszkodzić genom.

W ramach zalecenia dotyczącego monitorowania toksyn Alternaria, UE opublikowała w 2022 r. wytyczne dotyczące zawartości Alternariolu w produktach z przetworzonych pomidorów – na poziomie 10 mikrogramów na kilogram (µg/kg). Państwa członkowskie UE mają monitorować przekroczenia tej wartości w produktach podmiotów działających na rynku spożywczym.

Heinz Tomato Ketchup przy zawartości 47 µg/kg Alternariolu zmierzonym przez laboratorium osiąga wielokrotne przekroczenie zalecanej wartości.

„Nie jest to bynajmniej powszechne. Tak wykazują nasze badania monitorowania żywności. W 2019 r. CVUA Sigmaringen zbadała 65 próbek ketchupu pomidorowego pod kątem toksyn Alternaria i najwyższa znaleziona zawartość AOH wynosiła 10,8 mikrograma na kilogram” – stwierdza Öko-Test.

W oświadczeniu firmy czytamy: - Jako firma spożywcza ciesząca się zaufaniem konsumentów na całym świecie, za swój obowiązek uważamy utrzymywanie najwyższego poziomu jakości i bezpieczeństwa naszych produktów. Stosowane przez Heinz rygorystyczne procedury kontroli jakości gwarantują, że każda butelka ketchupu, którą wyprodukujemy spełnia lub wykracza ponad Europejskie Standardy Bezpieczeństwa Żywności - wszelkie sygnały, że jest inaczej, traktujemy poważnie.

Nasze produkty produkowane są wyłącznie z najwyższej jakości pomidorów. Publicznie podjęliśmy również zobowiązanie do tego, że do 2025 roku 100% pomidorów z których produkowany jest nasz ketchup, pozyskiwana będzie w sposób zrównoważony.

Większość wykorzystywanych przez nas pomidorów pochodzi z Hiszpanii i Kalifornii. Ściśle współpracujemy z naszymi plantatorami, aby promować zrównoważone praktyki rolnicze. Szczegółowe informacje dotyczące pomidorów, których używamy dostępne są tutaj: www.hjheinz.de/grownnotmade

Podjęliśmy również ogromne wysiłki, aby zmniejszyć ilość cukru w ​​produktach z naszego portfolio i umożliwić konsumentom wybór zdrowszych alternatyw naszego klasycznego ketchupu. W tym celu stworzyliśmy ketchup pomidorowy Heinz bez dodatku cukru oraz ketchup pomidorowy Heinz z zawartością cukru i soli pomniejszoną o 50%.

Heinz jest zaufaną marką, która od ponad 150 lat jest obecna w gospodarstwach domowych i jesteśmy dumni z roli, jaką odgrywamy w codziennym życiu naszych konsumentów. Więcej informacji dotyczących naszych zobowiązań i postępów w zakresie ESG (Environment Social Governance) można znaleźć tutaj: www.kraftheinzcompany.com/esg - czytamy w komunikacie firmy.

Jak wypadają inne ketchupy?

Jak dodaje, toksyny Alternaria wykryto także w innych produktach, ale na zupełnie inną skalę. Na przykład Hellmann's Tomato Ketchup firmy Unilever zawiera nieco ponad 50 proc. zalecanej przez AOH wartości 10 mikrogramów na kilogram.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (6)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum