Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Baltona zanotowała stratę i spadek przychodów. Spółka spodziewa się poprawy w tym roku

Przychody ze sprzedaży Grupy Baltona w 2017 roku wyniosły 365,2 mln zł i były o 32,5 mln zł, czyli o 8,2 proc. niższe niż w roku poprzednim. Grupa wykazała stratę na poziomie operacyjnym, w wysokości 751 tys. zł oraz stratę netto 1,6 mln zł. Jak poinformowała spółka, wpływ na wyniki w 2017 roku miało zakończenie działalności handlowej na lotnisku w Gdańsku.
Reklama

Dla porównania, w 2016 roku zysk operacyjny Baltony wyniósł 3,2 mln zł, a zysk netto 1,9 mln zł.

- Przychody ze sprzedaży Grupy Baltona w 2017 roku osiągnęły poziom 365,2 mln zł i były o 32,5 mln zł, czyli o 8,2 proc. niższe niż w roku poprzednim, ze względu na zakończenie działalności handlowej w Terminalach Pasażerskich Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Jednakże w 2017 roku grupa wygrała nowe przetargi i otworzyła nowe sklepy na lotniskach we Wrocławiu i w Katowicach oraz na promach pasażerskich Unity Line, co pozwoli na osiągnięcie wzrostów przychodów ze sprzedaży w kolejnych latach. W 2017 r. podpisano także umowę najmu powierzchni handlowej w Porcie Lotniczym w Tallinie w Estonii, jednak działalność operacyjną uruchomiono tam od 1 stycznia 2018 r. – mówi Piotr Kazimierski, prezes Baltony.

Zarząd spółki przypomina, że grupa operuje na wyłączność w sektorze Duty Free na lotniskach w Bydgoszczy, Rzeszowie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Rotterdamie (Holandia), Weeze (Niemcy), Liege (Belgia), Montpellier (Francja) oraz w Tallinie (Estonia). Działalność na wyłączność w Gdańsku została zakończona w kwietniu 2017 r.

Według prognoz posiadanych przez zarząd, wyniki branży lotniczej w 2018 roku będą pozytywne.-

W związku z prognozami wzrostu ruchu pasażerskiego, wzrostem średniej sprzedaży na każdego podróżnego oraz dalszych optymalizacji organizacyjnych w 2018 roku spodziewamy się poprawy wyników finansowych grupy w poszczególnych lokalizacjach – mówi Piotr Kazimierski.

Całość nakładów inwestycyjnych poniesionych przez grupę Baltony w 2017 r. wyniosła 7,6 mln zł.

Skonsolidowana EBITDA spadła w roku 2017 do poziomu 6 mln zł i była o 6,2 mln zł (o 51 proc.) niższa niż w roku 2016. Na pogorszenie wyniku wpływ miały niższe przychody ze sprzedaży.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum