Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Banki zapłacą 164 mln zł kary za nielegalne porozumienie w sprawie opłat interchange

Banki zostały ukarane za nielegalne porozumienie utrzymujące wysokie opłaty za korzystanie z kart płatniczych. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił ich odwołania i utrzymał w mocy wyższe kary nałożone przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To oznacza, że banki będą musiały zapłacić łącznie ponad 160 mln zł kary.
Reklama

Sąd Apelacyjny oddalił we wtorek odwołania banków i uchylił wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wcześniej zmniejszył kary nałożone na banki do 44 mln zł. Opłat interchangowych natomiast banki obniżać już nie muszą, bowiem w ciągu ostatnich dwóch lat były one kilkakrotnie zmniejszane. Ostatniej obniżki dokonano w styczniu br.

– Dla klientów w tym zakresie niewiele się zmieni – podkreśla Jan Byrski, adwokat z Kancelarii Traple, Konarski, Podrecki i Wspólnicy. – Banki już dostosowały swoją działalność, wraz z organizacjami kartowymi zmniejszyły wysokość opłaty interchange do 0,2 proc. od każdej transakcji kartą debetową i do 0,3 proc. od każdej transakcji kartą kredytową. Natomiast wyrok oznacza konieczność wykonania tej decyzji, która zapadła 29 grudnia 2006 roku i konieczność uiszczenia tych kar pieniężnych.

Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakładającą na banki uczestniczące w porozumieniach dotyczących ustalania opłaty interchange i przywrócił kary przekraczające 160 mln zł. Bez względu na postępowanie kasacyjne ukarane banki muszą do 20 października wpłacić zasądzone kary.

Wraz z obniżką opłat wzrosła w Polsce popularność kart bankowych. W II kwartale, jak podaje Narodowy Bank Polski, przeprowadzono przy użyciu kart płatniczych 841,6 mln transakcji, co oznacza w perspektywie roku wzrost o 31 proc., a na przestrzeni ostatnich dwóch lat o 50 proc. Jednocześnie, w ciągu ostatniego roku liczba transakcji bezgotówkowych wzrosła o 47,5 proc., a w ciągu dwóch lat o ponad 80 proc. Wartość tych transakcji wzrosła o 26 proc. w ciągu roku i o 42 proc. w ciągu dwóch lat. O prawie 24 proc. zwiększyła się też w tym czasie liczba sklepów przyjmujących płatności kartami.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum