Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Będą dotacje dla firm. Teraz jako pomoc pobrexitowa

MFiPR opublikowało w środę projekt rozporządzenia o pomocy z rezerwy pobrexitowej. Jej celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom gospodarczym, społecznym, terytorialnym i środowiskowym wystąpienia Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii w państwach członkowskich.
Reklama

W środę opublikowano rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy ze środków w ramach pobrexitowej rezerwy dostosowawczej, która została ustanowiona rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Regulacja ma zapewnić podstawę prawną dla udzielania pomocy finansowej, stanowiącej pomoc publiczną i de minimis.

"Celem wsparcia jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom gospodarczym, społecznym, terytorialnym i środowiskowym wystąpienia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii w państwach członkowskich, w tym w ich regionach i społecznościach lokalnych, oraz w sektorach, w szczególności w tych, które zostały najbardziej dotknięte skutkami wystąpienia, oraz w celu złagodzenia związanego z tym negatywnego wpływu na spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną" - podano w rozporządzeniu.

Zgodnie z rozporządzeniem minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego określa szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania oraz podmiot udzielający pomocy finansowej w ramach rezerwy.

Dopuszczalność udzielanej pomocy jest warunkowana zgodnością z przepisami prawa unijnego i krajowego w zakresie pomocy publicznej.

Pomoc może być udzielana w formie dotacji. Określono zasady kumulacji pomocy publicznej oraz pomocy de minimis. W projekcie rozporządzenia zawarto też obowiązek indywidualnej notyfikacji pomocy, w tym m.in. w przypadku przekroczenia dostosowanej kwoty pomocy w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej.

Pomoc publiczna i pomoc de minimis ma być udzielana na wniosek przedsiębiorcy.

Dotyczy ona inwestycji początkowej, a w przypadku dużego przedsiębiorcy w województwach: dolnośląskim i wielkopolskim oraz na obszarach regionu warszawskiego stołecznego należących do gmin: Baranów, Błonie, Dąbrówka, Dobre, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Jadów, Jaktorów, Kałuszyn, Kampinos, Kołbiel, Latowicz, Leoncin, Leszno, Mrozy, Nasielsk, Osieck, Prażmów, Serock, Siennica, Sobienie-Jeziory, Strachówka, Tarczyn, Tłuszcz, Zakroczym i Żabia Wola - wyłącznie na inwestycji początkowej na rzecz nowej działalności gospodarczej.

Projektodawca podkreślił, że regionalna pomoc inwestycyjna nie może być udzielona na inwestycję prowadzącą wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych.

Uregulowano zasady udzielania pomocy na usługi doradcze na rzecz MŚP. Nie mogą mieć charakteru ciągłego ani okresowego, nie mogą też być związane ze zwykłymi kosztami operacyjnymi przedsiębiorstwa, takimi jak rutynowe usługi doradztwa podatkowego, regularne usługi prawnicze lub reklama.

W przypadku pomocy na udział MŚP w targach do kosztów kwalifikowalnych można będzie zaliczyć koszty wynajmu, budowy i obsługi stoiska wystawowego podczas uczestnictwa przedsiębiorstwa w danych targach lub danej wystawie.

Projekt rozporządzenia określa, że pomoc nie może przekroczyć 50 proc. kosztów kwalifikowanych. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum