Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Belgijski Urząd Ochrony Danych sprawdzi pilotaż płatności biometrycznych sieci Carrefour

Belgijski organ ochrony danych - dawna Komisja Prywatności - chce wszcząć dochodzenie w sprawie Carrefour, oskarżając francuską sieć supermarketów o nielegalne pobieranie odcisków palców od klientów, informuje De Tijd.
Reklama

Carrefour ogłosił, że planuje pilotaż płatności biometrycznych w sklepie w Brukseli, który umożliwia klientom płacenie poprzez skanowanie odcisków palców w kasie.

Organ nadzorczy już nieformalnie skontaktował się z Carrefour w sprawie innego projektu, który pozwalał klientom na używanie odcisków palców w celu gromadzenia punktów lojalnościowych.

RODO UE zabrania jednak firmom gromadzenia danych biometrycznych od konsumentów bez wyraźnej zgody.

„Istnieją wyjątki, ale ludzie muszą wyrazić na to wyraźną zgodę”, mówi Stevens, prezes Urzędu Ochrony Danych w Belgii. „A to coś więcej niż podpis na papierze. Klienci naprawdę muszą zrozumieć ryzyko, na jakie się narażają. ”

W przypadku podejrzenia firmy o nieprzestrzeganie wytycznych organizacja postępuje zgodnie z trzystopniową procedurą: zadaje pytania, otwiera oficjalne dochodzenie, a następnie nakłada grzywny.

„Zadaliśmy Carrefour kilka pytań i odkryliśmy, że test już się odbył” - mówi Stevens. "Carrefour już zebrał odciski palców. Teraz, gdy usłyszeliśmy o nowym teście z płatnościami przy pomocy odcisków palców, istnieje duża szansa, że ​​wyślemy naszych inspektorów. Nie mogę jeszcze oficjalnie potwierdzić, że zrobimy to, ale jest duże prawdopodobieństwo. ”

Rzeczniczka Carrefour, Aurélie Gerth, zapewnia klientów, że ich informacje są bezpieczne i że Carrefour działa zgodnie z procedurą RODO.

„Będziemy współpracować z firmami specjalizującymi się w bezpieczeństwie”, powiedział Gerth. „Nie jesteśmy pierwszą firmą, która zbiera odciski palców, a są też firmy, które zbierają inne bardzo poufne dane osobowe od swoich klientów. Mówię o bankach i danych finansowych ich klientów. ”

Carrefour podkreślił, że projekt pilotażowy będzie realizowany tylko w jednym sklepie tylko w celu oceny wyników i nie ma aktualnego planu wdrażania go na szczeblu krajowym.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum