Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Bez porozumienia w centrach handlowych. Dyskusje przypominają „przeciąganie liny”

Najemcom i właścicielom centrów handlowych nie udało się podpisać porozumienia w sprawie zmian umów i warunków najmu.
Reklama

Przypomnijmy, najemcy i wynajmujący powierzchnię w centrach handlowych pracują nad ustawowymi rozwiązaniami dla branży w formule „okrągłego stołu”.  W ramach porozumienia ustalono, m.in. gotowość do zmian umów i obniżki czynszów na zasadach indywidualnych, dostosowanych do kondycji każdego z podmiotów.  

- Formalne rozmowy utknęły, ale w praktyce, w związku z otwarciem obiektów handlowych, zdecydowana większość sklepów zdecydowała się na otwarcie i indywidualne rozmowy dotyczące zmienionych warunków najmu. Część z nich już została zawarta, negocjacje kolejnych trwają. To pokazuje, że rynek jest w stanie się porozumieć - potwierdza Aleksander Walczak, prezes Dekada SA i zapewnia pełną współpracę wynajmujących i gotowość do podpisania aneksów, spełniających w dużym stopniu warunki porozumienia.

Na podpisanie aneksów nie zdecydowało się tylko kilku rynkowych graczy, w tym LPP i Empik. - Dyskusje przypominają „przeciąganie liny”. Najemcy dążą do wynegocjowania warunków o wiele bardziej dla nich korzystnych niż te, będące podstawą porozumienia - podkreśla Aleksander Walczak.

Jak wyjaśnia, w projekcie porozumienia zaproponowano obniżki czynszu do końca bieżącego roku przy założeniu, że po tym okresie stawki wrócą do wcześniej ustalonych poziomów. - Najemcy, który sklepy pozostały zamknięte, zmierzają do tego, by zmienić warunki umów na stałe - informuje Walczak. - To oznacza zmianę pozycji na rynku. Nie możemy się zgodzić na wykorzystanie sytuacji kryzysowej w celu wynegocjowania niższych stawek czynszu na czas dłuższy niż to będzie konieczne - tłumaczy.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (2)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum