Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Bezrobocie w dużych miastach bardzo niskie. Napływ uchodźców to zmieni?

Bezrobocie rejestrowane w kwietniu okazało się niższe niż szacowało, na początku maja, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik bezrobocia w kwietniu spadł o 0,2 pkt. proc. i ostatecznie wyniósł 5,2%. Liczba bezrobotnych umacnia się poniżej 900 tys.
Reklama
  • W kwietniu br. stopa bezrobocia wyniosła 5,2%, wobec 5,4% w marcu – podał dzisiaj GUS.
  • Deficyt podaży pracy silnie wpływa na presję płacową. Jeszcze mocniej rynek pracy, w postaci wzrostu wynagrodzeń, będzie reagował na kolejne odczyty inflacji.

Bezrobocie rejestrowane w kwietniu okazało się niższe niż szacowało, na początku maja, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik bezrobocia w kwietniu spadł o 0,2 pkt. proc. i ostatecznie wyniósł 5,2%. Liczba bezrobotnych umacnia się poniżej 900 tys. - komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Rynek pracy nadal pozostaje silny i chłonny, szczególnie w aglomeracjach miejskich. Stopa bezrobocia w dużych miastach momentami nie przekracza nawet 3%. Jednocześnie to te regiony musiały zmierzyć się w momencie wybuchu wojny z największym napływem uchodźców.

Ta bardzo dobra sytuacja na rynku pracy ma jednak również swoje ciemne strony. Przede wszystkim nadal mamy deficyt podaży pracy, który silnie wpływa na presję płacową. Jeszcze mocniej rynek pracy, w postaci wzrostu wynagrodzeń, będzie reagował na kolejne odczyty inflacji.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum