Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

BIEC: rosnące niedopasowaniu między popytem a podażą pracy

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o zmianach wielkości bezrobocia, spadł we wrześniu br. o 0,6 pkt, do 79,9 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Obniżanie się wskaźnika oznacza spodziewaną poprawę na rynku pracy.
Reklama

"Pozytywne sygnały płynące z rynku pracy dotyczą przede wszystkim liczby nowych ofert zatrudnienia rejestrowanych w urzędach pracy oraz publikowanych w internecie" - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
"Z drugiej strony maleje liczba bezrobotnych wyrejestrowujących się ze spisu bezrobotnych z tytułu podjęcia zatrudnienia. Jednoczesny wzrost liczby ofert pracy i spadek osób ją znajdujących może świadczyć o rosnącym niedopasowaniu między popytem na pracę zgłaszanym przez przedsiębiorców a podażą pracy" - dodano.

Z danych Biura wynika, że we wrześniu - spośród składowych wskaźnika - pięć oddziaływało w kierunku spadku jego wartości, przy czym wpływ dwóch był niewielki. "Zapowiadają one poprawę sytuacji na rynku pracy. Jedna zmienna jest neutralna, a dwie działają w kierunku wzrostu wartości wskaźnika" - czytamy w komunikacie.

Eksperci BIEC wskazali, że choć w ujęciu miesięcznym liczba wakatów dostępnych w urzędach pracy nie uległa zmianie, to ofert pracy jest o ok. 20 proc. więcej niż na początku br. oraz o ok. 30 proc. więcej niż przed rokiem. "Strumień nowych ofert pracy przekroczył już wartość z 2008 r., kiedy to odnotowano najwięcej nowych ogłoszeń o zatrudnieniu" - podkreślili.

Z danych wynika, że nadal utrzymuje się nieznaczna przewaga odsetka przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia nad tymi, które planują przyjmować do pracy.

"Redukcje zatrudnienia zapowiadają przede wszystkim jednostki małe. Z kolei firmy średniej wielkości oraz duże przedsiębiorstwa przewidują wzrost zatrudnienia" - podał BIEC.

Dodano, że znaczne zwolnienia przewidują przedstawiciele branży przetwarzającej koks i ropę naftową oraz producenci odzieży. Z kolei pozytywne zmiany w kreowaniu nowych miejsc pracy prognozowane są przez producentów komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, w poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji, producentów urządzeń elektrycznych, producentów pozostałego sprzętu transportowego, a także producentów wyrobów tekstylnych.

W komunikacie czytamy ponadto, że w sierpniu br. wzrosła liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy, zapowiadając pogorszenie sytuacji na rynku pracy. "Wielkość tej frakcji zasobu bezrobotnych wzrosła o niespełna 1 tys. osób, co daje miesięczną dynamikę na poziomie 1 proc." - wskazano.

"Być może jest to tylko jednorazowa korekta. Może to również świadczyć o zachodzących procesach realokacyjnych i restrukturyzacyjnych na rynku pracy" - oceniono.

Dodano, że wśród bezrobotnych będących "w szczególnej sytuacji na rynku pracy" zmalała liczba długotrwale bezrobotnych, a także młodych i powyżej 50. roku życia.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum