Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

BIK: 6,2 mln kart kredytowych w portfelach Polaków

W portfelach naszych rodaków znajduje się 6,2 mln kart kredytowych, z czego 3,8 mln jest aktywnych - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.
Reklama

Największą popularnością karty cieszą się wśród osób z wykształceniem wyższym i w średnim wieku.

Z czerwcowych statystyk BIK wynika, że w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku liczba aktywnych kart kredytowych, czyli takich, na których występuje zadłużenie minimum 200 zł, nie uległa zmianie. Spadła natomiast o 200 tys. liczba rachunków przypisanych do takich kart.

Dyrektor departamentu Business Intelligence w BIK Sławomir Grzybek wskazuje, że główne korzyści, jakie zdaniem Polaków płyną z posiadania karty kredytowej, to: wygoda płacenia, łatwy dostęp do dodatkowych finansów oraz elastyczność zarządzania środkami. 

Według statystyk BIK właściciele kart wykorzystują średnio 40 proc. przyznanych im limitów. "W przypadku osób aktywnie korzystających z kart, czyli posiadających zadłużenie na minimum 200 zł, wykorzystanie przyznanych limitów jest wyższe i wynosi 55 proc." - zaznaczył przedstawiciel BIK. 

Dodał, że średni limit na przyznanych kartach kredytowych wynosił w pierwszym półroczu tego roku 4 tys. 174 zł. Rok wcześniej było to 3 tys. 868 zł. 

Ze statystyk Biura wynika ponadto, że problem nieterminowego regulowania zadłużenia na takich kartach dotyczy coraz mniejszej liczby Polaków. Obecnie na 4,8 mln posiadaczy karty kredytowe ponad 90-dniowe opóźnienie w obsłudze zadłużenia na kartach ma 472 tys. osób. Przed rokiem było ich o 100 tys. więcej. 

Z kolei zgodnie z wynikami badania BIK i Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy przeprowadzonego przez MillwardBrown najwięcej kart kredytowych znajduje się w portfelach osób w średnim wieku, czyli pomiędzy 35 a 59 rokiem życia (45 proc.). Posiadanie tego środka płatniczego zadeklarowała też co druga osoba z wykształceniem wyższym (51 proc.) oraz 37 proc. osób z wykształceniem średnim. Z kolei najmniej liczną grupę posiadaczy kart kredytowych stanowiły osoby młode, czyli w wieku 18-24 lat (19 proc.). Badanie zostało zrealizowane na grupie 1001 dorosłych Polaków w marcu 2014r. 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum