Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

BNP Paribas: Inwestycje w sektorze retail w Polsce z dużym rozmachem

BNP Paribas Real Estate przewiduje się, że padnie nowy rekord pod względem wielkości  inwestycji: 68 miliardów euro w Europie (narastająco w ciągu 12 miesięcy III kw. br.). W Europie najwyższe osiągalne czynsze w najlepszych lokalizacjach pozostały stabilne na trzech głównych rynkach, którymi są Niemcy, Polska i Wielka Brytania.
Reklama

Europejskie inwestycje w sektorze retail wykazują silny rozmach na sześciu największych rynkach (Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Hiszpania, Polska i Włochy), gdzie skumulowana wielkość w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy przewyższyła już wartość z analogicznego okresu ubiegłego roku (+ 30.8%), a ostateczny wolumen przekroczy rekordowy poziom z 2007.

W Niemczech zapowiada się rekordowy rok, z odnotowanymi w ciągu pierwszych trzech kwartałów roku inwestycjami wielkości 14 miliardów euro. Przewiduje się, że Niemcy prześcigną Wielką Brytanię na koniec roku, gdzie zainwestowano 11.6 miliarda euro w ciągu 9 miesięcy. Hiszpania i Polska także korzystają ze wzrostów, Hiszpania odzyskując wielkości inwestycji sprzed kryzysu. We Francji, w sektorze powierzchni handlowych zainwestowano 3.5 miliarda euro w przeciągu ostatnich dziewięciu miesięcy (6.4 miliarda narastająco w horyzoncie 12 miesięcznym), co stanowi 21 % całkowitej wielkości inwestycji w sektorze nieruchomości komercyjnych.

Na trzech kluczowych rynkach powierzchni handlowych (Niemcy, Polska i Wielka Brytania), po latach znaczących wzrostów, poziom czynszów wykazuje ogólną stabilność. Spadek najwyższych stawek czynszowych odnotowano w kilku głównych miastach Niemiec i Wielkiej Brytanii (Londyn stanowi wyjątek ze względu na konkurencyjność panującą na rynku).Kolejnym przykładem odstępstwa jest sytuacja w centrach polskich miast, gdzie wzrastające zainteresowanie sieci handlowych przyczyni się do wzrostu stawek czynszu. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum