Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Boże Narodzenie 2013: Najmłodsi najbardziej podatni na promocje

Deloitte przebadał Polaków pod względem wydatków świątecznych. Z analizy wynika, że najmłodsi wiekiem respondenci są najbardziej podatni na promocje. Aż 78 proc. z nich przyznało, że są skłonni wydać na święta więcej niż planowali, jeżeli natkną się na promocyjne ceny. Na ten rodzaj marketingowych chwytów bardziej wrażliwi są mężczyźni (70 proc.) niż kobiety (66 proc.).
Reklama
Pragmatyzm kobiet widać także w stosunku do dzieci. Aż siedem na dziesięć badanych, kupując prezenty dla najmłodszych, zwraca na ich edukacyjny charakter. Wśród panów takiej odpowiedzi udzieliło zaledwie 53 proc. Polki częściej niż Polacy chcą w tym roku poszukiwać bardziej użytecznych prezentów, które mają zamiar kupić w tańszych sklepach.

Więcej Polek niż Polaków zdecydowało się na świąteczne zakupy już w listopadzie. Było to odpowiednio 30 do 18 proc. Mężczyźni są też tymi, którzy zostawiają zakup prezentów na ostatnią chwilę. Zadeklarowało tak 30 proc. badanych, prawie dwa razy większy odsetek niż wśród pań. Dość widoczne różnice występują także biorąc pod uwagę wiek badanych. Ludzie w starszym i średnim wieku chętniej ruszyli do sklepów już w listopadzie (odpowiednio 31 i 26 proc.) niż osoby pomiędzy 18 a 24 rokiem życia (16 proc.). Prawie jedna trzecia przedstawicieli tej grupy wiekowej zaplanowała świąteczne zakupy na ostatnie dni przed Wigilią.

Młodzi ludzie najczęściej szukają i porównują ceny towarów w Internecie, ale co ciekawe, aż 58 proc. z nich zadeklarowało, że już samego zakupu dokonuje w tradycyjnych sklepach. Pod tym względem byli najliczniejszą grupą wśród badanych, przewyższając o 1 pp. osoby powyżej 55 roku życia. Zakupy online największą popularnością cieszą się zaś wśród 35-44 latków (52 proc.). - Okazuje się także, że wiek odgrywa rolę przy wyborze sklepów, w których kupujemy prezenty. Wśród młodych ludzi zdecydowanie wygrywają galerie handlowe i domy towarowe, zaś starsze pokolenie preferuje raczej super- i hipermarkety - wyjaśnia Adam Chróścielewski, dyrektor w dziale audytu Deloitte.

Jeżeli chodzi o sklepy spożywcze, to świąteczne jedzenie kobiety będą kupować najczęściej w sklepach dyskontowych (65 proc.), które cieszą się nieco mniejszą popularnością wśród mężczyzn (55 proc.). Dyskonty wygrywają także w praktycznie każdej grupie wiekowej, jedynie osoby przed 25. rokiem życia wybierają supermarkety i sklepy wielkopowierzchniowe.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum