Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Brak cukru w sklepach. Ile kosztuje, gdy go rzucą?

Koszt uprawy buraków cukrowych wzrośnie w tym roku o co najmniej 40 proc., co przełoży się na podwyżki cen cukru - zapowiada firma Pfeifer & Langen Polska. Jak mówi w rozmowie z money.pl prezes spółki Roman Kubiak, podwyżki cen będą co najmniej dwukrotne.
Reklama

Pfeifer & Langen Polska to jeden z największych producentów cukru w naszym kraju. - Obawiam się, że pod koniec roku cena cukru może wzrosnąć nawet dwukrotnie - mówi money.pl Roman Kubiak, prezes spółki.

Według danych Koszyka cen dlahandlu.pl cukier kosztuje prawie 4 zł za kg. Konkretnie 3,99 zł w badanych w lipcu supermarketach. Rok temu cukier kosztował średnio 3 zł, co oznacza, że podrożał o ok. 1 zł na kg w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 

W dyskontach i hipermarketach w czerwcu można bo było jeszcze znaleźć za 3,22 -3,23 zł za kg, teeraz klienci donoszą głównie o pustych półkach. Czy gdy się pojawi, będzie znacznie droższy?

Dlaczego ceny cukru poszybują?

Skąd taki wzrost? Jak wskazuje Kubiak, czynników jest kilka. Po pierwsze, wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję i Białoruś, a co za tym idzie, rosnące ceny nawozów. - Z powodu embarga ich ceny poszybowały w górę, co przekłada się na wzrost kosztów uprawy. Buraki cukrowe wymagają mniejszej ilości nawozów niż np. pszenica, której cena rośnie dużo bardziej - tłumaczy prezes Pfeifer & Langen Polska.

Całość na money.pl
 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (3)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum