Reklama
Partnerzy portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Branża logistyczna mierzy się z brakami kadrowymi

Wyzwania kadrowe dotykają obecnie wiele sektorów gospodarki, w tym te związane z transportem, spedycją i logistyką. Firmy logistyczne stanową istotny element w łańcuchu dostaw żywności, dlatego ważna jest dla nich efektywna polityka kadrowa, aby problemy z niedoborem pracowników nie przekładały się na jakość współpracy z sieciami handlowymi oraz z producentami żywności.
Reklama

– W ostatnich latach doszło do wzmożenia kilku trendów, których kumulacja ma duży wpływ na działanie branży związanej z transportem, spedycją i logistyką. Wśród kluczowych czynników wpływających na branżę logistyczną możemy wymienić przede wszystkim wzrost kosztów pracy, niski poziom bezrobocia powodujący niedobór m.in. kierowców oraz pracowników magazynowych, rosnące koszty energii, ograniczoną dostępność środków transportu w odniesieniu do zapotrzebowania oraz zmieniające się oczekiwania pracowników, a także nowe regulacje prawne – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Ksenia Sarna Kierownik ds. Szkoleń i Rozwoju Fresh Logistics Polska.

– Obserwujemy niedobór wykwalifikowanych pracowników magazynowych, których deficyt jest widoczny w regionach Polski, w których zlokalizowane są centra dystrybucyjne Fresh Logistics Polska. Warto podkreślić tutaj słowo „wykwalifikowanych” czyli największą trudnością jest znalezienie pracowników z doświadczeniem i uprawnieniami takimi jak kwalifikacje do obsługiwania wózków widłowych oraz operatorów wózków wysokiego składowania – dodaje Ksenia Sarna.

Małgorzata Hornig, dyrektor HR, ID Logistics Polska również zauważa, że sytuacja branży logistycznej w obszarze braków kadrowych jest obecnie głównym tematem rozmów dotyczących prowadzenia biznesu. – Trudności dotyczą przede wszystkim pozyskiwania i utrzymania pracowników zatrudnionych na stanowiskach podstawowych – operacyjnych tj. magazynierów i operatorów wózków widłowych – tłumaczy.

Dodaje, że nie jest to nowością, ponieważ stan taki utrzymuje się od kilku lat. – W najbliższym czasie nie powinniśmy liczyć na znaczną poprawę. Długoterminowo rozwiązaniem zapewne okaże się zwiększenie automatyzacji operacji magazynowych – wyjaśnia.

Więcej na portalspozywczy.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum