Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Branża mięsna przeciw mniejszym rygorom bioasekuracji w małych gospodarstwach

Branżowe porozumienie ds. walki z ASF krytycznie odnosi się do planowanych zmian prawa zakładających uproszczenie przepisów bioasekuracji dotyczących gospodarstw utrzymujących do 10 świń w skali roku. Ich zdaniem, wpłynie to negatywnie na cały sektor wieprzowiny.
Reklama

"Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wnosi o odrzucenie zmian w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 sierpnia 2021 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń dla gospodarstw utrzymujących nie więcej niż 10 sztuk świń ze względu na ryzyko znacznego pogorszenia sytuacji epizootycznej w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń (ASF), co będzie miało negatywny wpływ na funkcjonowanie i konkurencyjność całego krajowego sektora wieprzowiny" - napisano w liście do wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka opublikowanym na stronie Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej "POLPIG".

Jak napisano, ASF jest jedną z najgroźniejszych chorób w sektorze dotykającą trzodę chlewną, stała się ona poważnym zagrożeniem ekonomicznym dla sektora hodowli trzody chlewnej o globalnych konsekwencjach. Wobec braku skutecznej szczepionki, ścisłe stosowanie środków zwalczania jest jedynym sposobem walki z chorobą zarówno w gospodarstwach towarowych, jak i przydomowych, które są szczególnie narażone na zakażenie i stwarzają trudne warunki do dalszego zwalczania choroby.

Według branży mięsnej, "obecna sytuacja epidemiologiczna ASF w Polsce stanowi stałe zagrożenie dla krajowego sektora wieprzowiny i odchodzenie od zasadniczych elementów bioasekuracji w gospodarstwach przydomowych w proponowanej skali i zakresie terytorialnym jest nieuzasadnione".

Za wcześnie na znoszenie istotnych rygorów 

"W naszej ocenie jest stanowczo za wcześnie na znoszenie istotnych elementów bioasekuracji w gospodarstwach przydomowych, a efekty i wysiłki branży oraz Inspekcji Weterynaryjnej prowadzone przez ostatnie 9 lat w kierunku zmian świadomości i zachowań rolników zostaną przekreślone" - napisano.

Autorzy listu wskazali, że w przypadku infekcji ASF w gospodarstwach przydomowych konsekwencje związanych z nią rygorów w postaci ustanowienia obszaru z ograniczeniami (czerwonej strefy) spadną na okoliczne specjalistyczne gospodarstwa produkujące żywiec wieprzowy na rynek.

"Rozporządzenie nie przewiduje w takim przypadku rekompensat dla rolników, którzy stosują się ściśle do obowiązujących przepisów i ponieśli nakłady na wprowadzenie bioasekuracji. Ponadto pozostawienie małych stad bez pełnego systemu kontroli utrudni dochodzenia epizootyczne oraz zapobieganie dalszym ogniskom choroby u świń domowych" - stwierdzono w liście.

Pod listem podpisali się sygnatariusze Branżowego Porozumienia prezesi: Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG; Związku Polskie Mięso; Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej; Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS"; Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) oraz prezes Izby Zbożowo-Paszowej.

Konsultacje publiczne ws. tego projektowanych zmian w rozporządzeniu przewidziane są do 10 marca br. Projekt został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 21 lutego br. (PAP)

autorka: Anna Wysoczańska

awy/ drag/

Reklama

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum