Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Capital Park pozyskał fundusze na ekspansję w branży handlowej

136,2 mln zł - to kwota, jaką pozyskał dzięki debiutowi na giełdzie Capital Park. Firma planuje wykorzystać fundusze na ekspansję w branży biurowej i handlowej. - Chodzi nam przede wszystkim o sfinansowanie budowy trzech projektów w Warszawie. Czwartym celem jest zwiększenie zakresu naszej działalności w segmencie handlowym - zarówno jeśli chodzi o realizację nowych projektów, jak i przejmowanie już istniejących nieruchomości - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Marcin Juszczyk, członek zarządu spółki. Firma planuje także tworzenie nowych funduszy nieruchomościowych.
Reklama

 

Capital Park pozyskał z oferty publicznej 136,2 mln zł. Na co zostaną przeznaczone te środki?

Chodzi nam przede wszystkim o sfinansowanie budowy projektów w Warszawie: Royal Wilanów, kolejnego etapu biurowca Eurocentrum Office Complex oraz przygotowanie projektu ArtNorblin. Czwartym celem jest zwiększenie zakresu naszej działalności w segmencie handlowym - zarówno jeśli chodzi o realizację nowych projektów, jak i przejmowanie już istniejących nieruchomości. Głownie planujemy rozbudowę naszego portfolio nieruchomości handlowo-usługowych zlokalizowanych przy głównych ulicach miast oraz dalszy rozwój programu Street Mall Vis à Vis - tj. budowy centrów handlowych typu convenience.

Na jakim etapie jest realizacja inwestycji Royal Wilanów?

Royal Wilanów to jeden z projektów, na który przeznaczymy środki pozyskane z emisji. Jest to wielofunkcyjny obiekt, łączący powierzchnię biurową i handlowo-usługową. Będzie on zlokalizowany w dynamicznie rozwijającym się regionie w Warszawie, jakim jest Miasteczko Wilanów. Znajdzie się w nim łącznie ponad 36 tys. mkw. powierzchni najmu. Budowa tej inwestycji rozpoczęła się już w sierpniu tego roku, natomiast zakończenie projektu planowane jest w sierpniu 2014 r. Pozyskaliśmy również finansowanie bankowe na realizację tego projektu - kredyt z PKO BP w wysokości 61 mln euro.

Kolejny projekt deweloperski spółki to Art Norblin. Kiedy uda się Państwu zdobyć pozwolenie na budowę tego kompleksu?

Jeśli chodzi o uzyskanie pozwolenia na budowę to jesteśmy na ostatniej prostej. Sama budowa ma rozpocząć się w IV kwartale 2014 roku. Prowadzimy obecnie niezbędne dla funkcjonowania obiektu prace konserwatorskie. Jest to nasz kolejny cel emisyjny - chcemy z pozyskanych środków sfinansować w części projekt wykonawczy oraz inne pozostałe prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy.

Jak będzie wyglądać Państwa ekspansja w branży handlowej?

Planujemy rozwijać się w trzech segmentach. Po pierwsze chodzi o akwizycje nowych nieruchomości, rozwój obiektów typu street mall takich jak nasz projekt w Radomiu oraz kupowanie obiektów typu retail park oraz high-street. Oczywiście obecnie pracujemy już nad pierwszymi umowami związanymi z realizacją naszych planów - jesteśmy na różnym etapie zaawansowania jeśli chodzi o negocjacje z potencjalnymi partnerami.

Jakie obiekty handlowe chce przejmować spółka?

Koncentrujemy się przede wszystkim na małych i średnich obiektach handlowo-usługowych, zlokalizowanych w bardzo dobrych lokalizacjach. Chcemy w ten sposób wzmocnić nasz portfel nieruchomości high-street, czyli znajdujących się przy głównych ulicach handlowych i dobrze wynajętych nieruchomości handlowych, w których najemcy chcą się znajdować. O tym, czy zdecydujemy się na konkretną nieruchomość, będzie oczywiście decydował proces due diligence realizowany przez nasz zespół. Jesteśmy gotowi na dalsze akwizycje. W przyszłości będziemy chcieli powtórzyć sukces naszego pierwszego funduszu nieruchomościowego - Real Estate Assets Income FIZ AN. To bardzo obiecujący segment rynku, co potwierdzają nasze dotychczasowe doświadczenia - sprzedaliśmy 85 proc. certyfikatów w funduszu skupiającym 39 nieruchomości handlowych typu high-street. W większości są one w pełni wynajęte i generują stabilne przychody z najmu.

Jak wyglądają plany rozwoju nowych projektów handlowych?

Będziemy koncentrowali się przede wszystkim na budowie tzw. convenience center. Nasz format przewiduje, że w takim centrum znajdą się najemcy z sektora spożywczego, drogeryjnego oraz bankowego. To pozwoli nam skutecznie zapełnić pewną lukę, która wciąż jest widoczna w wielu miastach powyżej 50 tys. mieszkańców. Obecnie posiadamy już obiekt w Radomiu, realizujemy także projekt w Łodzi. Jesteśmy wciąż zainteresowani dalszym rozwojem tego formatu, ponieważ widzimy jego duży potencjał wzrostu.

Capital Park planuje także przejęcia obiektów typu retail park - zarówno jeśli chodzi o konkretne projekty, jak i całe portfele nieruchomości. Uważamy, że to bardzo obiecujący rynek. Wymaga on bowiem stosowania skutecznych rozwiązań pod względem zarządzania jak i komercjalizacji. My potrafimy robić to w najlepszy sposób i zamierzamy odegrać dużą rolę w konsolidacji tego rynku. Generalnie celujemy w miasta od 50 do 100 tys. mieszkańców, jednak np. w przypadku projektów typu high street dopuszczamy możliwość wejścia do jeszcze mniejszych miejscowości.

Spółka planuje także tworzenie nowych funduszy nieruchomościowych...

Na polskim rynku brakuje takich produktów finansowych, które umożliwiają uzyskanie stałych dochodów z nieruchomości komercyjnych. Capital Park stworzył taką możliwość jako jeden z pierwszych. O tym, czy dla takich produktów jest miejsce świadczy fakt, że bez najmniejszych problemów sprzedaliśmy zakładane 85 proc. certyfikatów. Obecnie szykujemy się do wypłaty pierwszej dywidendy, a w przyszłym roku planujemy upublicznić certyfikaty funduszu. W tym momencie pracujemy nad prospektem, gdyż zależy nam na jak najszybszym zrealizowaniu tej procedury.

To pokazuje, że nasze plany co do stworzenia kolejnego tego typu funduszu są bardzo obiecujące. Tym bardziej, że ich konstrukcja pozwala inwestorom na stabilny zysk przy jednoczesnym zabezpieczeniu naszych potrzeb. Nasz pierwszy fundusz jest bezterminowy, co uwalnia nas od ryzyka konieczności sprzedaży jego portfela pod presją w ściśle określonym czasie.Jakie są Państwa plany jeśli chodzi o obecnie realizowane projekty?

Myślą Państwo nad włączeniem ich do funduszu nieruchomościowego, czy też nad sprzedażą bezpośrednią?

Analizujemy obie te opcje. Mogę powiedzieć, że obserwujemy bardzo duże zainteresowanie naszymi projektami ze strony dużych, międzynarodowych funduszy inwestycyjnych. Posiadamy także listę zainteresowanych inwestorów, którzy są zainteresowani kupnem naszych projektów. Otrzymywaliśmy także oferty na wspólną realizację inwestycji w ramach joint venture - chodzi np. o projekt w Wilanowie. Obecnie posiadamy jednak wystarczające środki, by realizować te przedsięwzięcia samodzielnie.

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum