Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Case study: Nowy koncept sklepu odzieżowego Topshop

Dia-Mart Polska, firma doradcza dedykowana handlowi detalicznemu, przedstawia nowy koncept sklepu odzieżowego Topshop w Londynie. Sklep wykorzystał maksymalnie możliwości interakcji z klientami: personalizacja, wykorzystanie mediów społecznościowych, usługi dodatkowe.
Reklama

Już od dawna wizyta w Top Shopie na Oxford Street stanowi jeden z tzw. „benchmark tours”w brytyjskiej stolicy. Jednak najbardziej zaskakujące jest to, że zawsze warto jest tam się wybrać. Topshop jest bowiem swoistą machiną do wymyślania rozwiązań wpisujących się w potrzeby chwili, zawsze podąża za impulsem, wciąż testuje – tak jest przynajmniej w tym doskonale zlokalizowanym punkcie sprzedaży, który odgrywa rolę emblematycznego sklepu sieci.

Sklep na Oxford Street w pełni rozgrywa kartę personalizacji oferując wiele opcji:

Punkt personalizacji t-shirtów - damskich i męskich - w ramach podejścia opartego na dopasowaniu się do potrzeb klienta (wybieram modele i wzory spośród tych, które oferuje marka);
Punkt „selfies”dla nastolatków, gdzie mogą nadrukować swoje zdjęcie na t-shircie (przychodzę z t-shirtem i własnym selfie).

W obydwu przypadkach merchandising połączony z „Personalised Fashion” jest wyjątkowo dobrze dopracowany.

Inną formą zindywidualizowanej oferty jest prestiżowa przestrzeń „Personnal Shopping”w połączeniu z Click & Collect.

To dążenie do usatysfakcjonowania klientek jako wyjątkowych konsumentek wiele mówi o staraniach, jakie Topshop wkłada w zachowanie lub pozyskanie czołowej pozycji względem innych graczy na rynku. W sklepie można przymierzyć i ewentualnie zakupić artykuł, który najpierw spodobał się w internecie (funkcja Click & Collect jako efektywne narzędzie wychodzenia naprzeciw potrzebom klienta). Trasę, jaką przemierza klient wyznaczają komunikaty i ton marki przekazywane wielokanałowo.

Punkt sprzedaży jest przede wszystkim miejscem doświadczania, w którym współistnieje, poza wyżej wspomnianymi formami personalizacji, wiele propozycji na miłe spędzenie czasu w gronie koleżanek:

Duża centralna kawiarnia, w której można odpocząć i zamówić coś do picia;
minipunkty restauracyjne celowo rozmieszczone w przestrzeni świata mody: bary z sokami owocowymi, z ciasteczkami, z lodami… ;
fotoautomaty na każdym piętrze („The Photobooth at Topshop”), w których fani robią sobie zdjęcia – raczej mało poważne i raczej w wiele osób – by spersonalizować T-shirt, zamieścić na Twitterze lub Facebooku albo zabrać do domu;
przestrzenie usługowe powiązane z modowymi zakupami: nail bar, fryzjer… dzięki którym spędza się na miejscu więcej czasu.

Co warto zapamiętać:

Topshop świetnie wykorzystuje boom na personalizację, zaspokajając wyrażaną przez klientów potrzebę zrozumienia i współdziałania. Chodzi oczywiście o spełnianie zgodnych z duchem czasu oczekiwań, ale także o utrzymywanie ofensywnej pozycji celem wzbogacania doświadczeń klientów i kształtowania tym samym ich preferencji wobec sklepu fizycznego względem internetu.
Topshop stale dostarcza dowody na to, że chce działać wielokanałowo na najwyższym poziomie: obecność strony www w sklepie, obsługa opcji Click & Collect. Jednak poza tym wykorzystywanie technologii cyfrowych bywa zaskakujące: sprzedawca wyposażony w tablet przy wejściu do sklepu z trudem uzasadnia swoje zadanie, podczas gdy inni sprzedawcy nie mają tabletów, by sprawdzić rozmiar, obecność towaru czy ofertę dodatkową… Możliwość zapłaty u sprzedawcy też nie zawsze jest na porządku dziennym.

Opinia Dia-Mart Polska:

Topshop – przynajmniej w tym formacie flagowym – jest z pewnością jednym z lepszych punktów odniesienia dla obserwacji ewolucji marketingu tej modowej marki: od aroganckiej Marki, która narzuca kody w swojej „Świątyni”, pragnąc uwielbienia swoich fanów po markę rozumiejącą, która przez swój koncept dowodzi, że lubi swoich klientów i stara się z wyprzedzeniem spełniać ich oczekiwania.

 

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum