Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

CBRE przekonuje, że Poznań to handlowa stolica kraju

W 2019 całkowita wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Poznaniu przekroczyła pół miliarda euro, co stanowi wzrost o aż 55% rok do roku oraz przewyższa średnią kwotę z ostatnich pięciu lat o niemal połowę – wynika z raportu CBRE i Miasta Poznania. Wzrost napędziła głównie nowoczesna powierzchnia biurowa, której dostępność stawia miasto na piątym miejscu w kraju. W minionym roku przybyło aż 85 tys. mkw. takiej przestrzeni. Eksperci CBRE wskazują, że wartość inwestycji w mieście będzie rosła m.in. dzięki jednej z najwyższych stóp zwrotu w Polsce, wyższej niż np. w Trójmieście czy Katowicach.
Reklama

- Silna pozycja Poznania w obszarze nieruchomości to efekt m.in. długich tradycji biznesowych i niemal najniższego bezrobocia w kraju. Jest to też duży ośrodek akademicki, naukowy i targowy, z dobrym położeniem między Berlinem i Warszawą. Dla inwestorów istotne są jednak nie tylko wskaźniki makroekonomiczne, ale też jakość życia w mieście, dlatego rozwijamy ofertę kulturalną, transport publiczny, bazę hotelową i restauracyjną, współorganizujemy wydarzenia sportowe. Co roku powstają tysiące mieszkań, a nowoczesna powierzchnia biurowa właśnie przekroczyła 550 tys. mkw. Obserwujemy również wzrost zainteresowania nieruchomościami alternatywnymi, jak np. domy studenckie, domy seniora czy apartamenty na wynajem – mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.

W roku 2019 całkowity wolumen inwestycji w Poznaniu wzrósł o 55% wobec poprzedniego roku, co przekracza średnią wartość kwot z ostatnich pięciu lat o aż 48%. Głównym motorem przyrostu była nowoczesna powierzchnia biurowa, która jest jednoczenie jednym z największych atutów miasta. Poznań jest na piątym miejscu w kraju pod względem dostępności do takiej powierzchni.

Międzynarodowy kapitał z nadzieją na zysk

W ubiegłym roku najwięcej zainwestowanego kapitału w Poznaniu pochodziło z Francji, jednak rynek był zdywersyfikowany, bez mocnej przewagi inwestorów jednej narodowości.

Kapitał z różnych krajów przyciągały wysokie stopy zysku, po których zamykane są transakcje inwestycyjne. W sektorze biurowym w Poznaniu najbardziej ambitne transakcje plasują się na poziomie 6,3%, co stawia miasto na czwartym miejscu w kraju pod względem oczekiwanych zwrotów. W tej kwestii stolica Wielkopolski wyprzedza nawet tak duże rynki jak Trójmiasto czy Katowice.

Poznań w biurowej czołówce

Rok 2019 umocnił silną pozycję biurowców stolicy Wielkopolski wśród innych miast regionalnych. Poznań zajmuje w tym momencie czwarte miejsce, po Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Miasto ma też jeden z wyższych udziałów najnowocześniejszej przestrzeni, która obejmuje ponad połowę rynku. Cała powierzchnia biurowa wzrosła w minionym roku o niemal 18% do 85 tys. mkw., co było historycznym rekordem. Ukończonych zostało dziesięć obiektów, w tym cztery przekraczające 10 tys. mkw. Łącznie powierzchnia biurowa w mieście wynosi obecnie 565 tys. mkw.

Rozwój rynku biurowego napędzają w Poznaniu przede wszystkim branża BPO/SSC i IT, w których zatrudnienie stale rośnie. Biorąc pod uwagę strukturę zatrudnienia, przeważają ośrodki SSC (39%) oraz IT (31%). W 2019 roku Poznań zaliczył największy wzrost zatrudnienia w centrach usług, które osiągnęło 16,8 tys. osób (+12% r/r) w 102 takich ośrodkach. 

Handlowa stolica kraju

Poznań charakteryzuje się najwyższym poziomem nasycenia przestrzenią handlową na 1000 mieszkańców, wśród miast powyżej 200 tys. ludności. Łącznie taka powierzchnia zajmuje w mieście i najbliższych okolicach 630 tys. mkw. Największy obiekt handlowy to Posnania zajmująca 99 tys. mkw.

- Siła nabywcza mieszkańców Poznania należy do jednej z najwyższych w Polsce, dlatego miasto jest atrakcyjnym miejscem do debiutu dla sieci międzynarodowych. Tylko w ostatnich latach to miasto wybrały takie marki jak Boxeur des Rues, Fraas, Miniso czy Peserico. Potencjał rynku zwiększa jeszcze bliskość Niemiec i tzw. turystyka zakupowa. Wysokie nasycenie powierzchnią handlową ma też inne konsekwencje, bowiem ogranicza potencjał inwestycyjny rynku. W efekcie obecnie w planach nie ma na razie żadnych wielkoformatowych obiektów – mówi Agata Czarnecka, Dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku CBRE. 

Poznańskie zagłębie logistyczne

Rynek poznański oferuje najemcom ponad 2,1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni logistyczno-przemysłowej, co stawia go na piątym miejscu w Polsce pod względem wielkości zasobów. Tylko w 2019 r. do użytku oddane zostało 133 tys. mkw. takiej przestrzeni, a w budowie znajduje się 49 tys. mkw. Jednym z największych atutów, przyciągających inwestorów magazynowych, jest lokalizacja przy autostradzie A2. Poznań znajduje się w połowie drogi między Berlinem a Warszawą, co sprawia, że jest bardzo wygodnym miejscem dla firm dystrybuujących towary na rynki Europy Zachodniej. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum