Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

CBŚP i KAS: kolejne zatrzymania po kontrolach w Wólce Kosowskiej

Kolejne dwie osoby zostały zatrzymane przez Centralne Biuro Śledcze Policji i Krajową Administrację Skarbową po kontrolach w Wólce Kosowskiej (woj. mazowieckie) w ramach śledztwa dot. międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej - dowiedziała się PAP.
Reklama

Podkomisarz Paweł Żukiewicz z zespołu prasowego CBŚP powiedział PAP, że podczas akcji funkcjonariuszy białostockiego zarządu Biura oraz mazowieckiej i podlaskiej KAS w Wólce Kosowskiej i okolicach zatrzymani zostali prezes i pracownik jednej z warszawskich spółek.

Są oni podejrzewani o oszustwa na fakturach i przestępstwa karno-skarbowe. W trakcie działań funkcjonariusze przejęli blisko 400 tys. zł - głównie w gotówce, ale też na rachunkach bankowych - podał.

Łącznie z zatrzymanymi w ramach tej zajmującej się przestępczością podatkową grupy, w skład której wchodzą obywatele Polski, Indii, Ukrainy i Chin, śledczy mają już 25 podejrzanych - zaznaczył Żukiewicz.

Zatrzymani mieli fałszować dokumentację podatkową. Sprzedawali towar osobom fizycznym oraz spółkom bez wystawiania faktur VAT lub wystawiali "puste" faktury, które dokumentowały fikcyjne transakcje. Używano ich do zaniżania należnych danin publicznych - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa KAS Anita Wielanek. Oszacowano, że straty budżetu państwa z ich działalności mogły wynieść blisko 2 mln zł.

Zatrzymanym w nadzorującej śledztwo Prokuraturze Regionalnej w Warszawie postawiono zarzuty oszustwa i karno-skarbowe. Grozi im do 8 lat więzienia. Zatrzymani mają zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi oraz nie mogą wyjechać z kraju - podała rzeczniczka.

CBŚP i KAS zaznaczyły, że akcja to element śledztwa, w którym ustalono, że w Polsce m.in. na terenie Wólki Kosowskiej sprzedawano bez opłacania podatków sprowadzane z Azji towary. Uzyskane pieniądze transferowano z powrotem do krajów Dalekiego Wschodu.

Według śledczych dotychczas ustalona łączna kwota wytransferowanych środków to równowartość co najmniej 35 mln zł, a kwota, na którą wystawiono faktury - ponad 41 mln zł. Straty, jakie poniósł Skarb Państwa w wyniku działań międzynarodowego gangu oszacowano dotychczas na blisko 6 mln zł.

Sprawa nadal rozwija się - zaznaczyły CBŚP i KAS. (PAP)

autorzy: Aleksander Główczewski, Bartłomiej Figaj

ago/ bf/ jann/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum