Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Ceny żywności pod presją wojen handlowych

Na rynek cen żywności w tym roku wyjątkowo mocno wkroczyła globalna polityka. Napięcie w relacjach przywódców dwóch mocarstw, Stanów Zjednoczonych i Chin, przełoży się z pewnością na ceny surowców rolnych. Rosnąca produkcja żywności na Ukrainie winduje tani eksport do Unii Europejskie – informuje Rzeczpospolita.
Reklama

Na ceny wieprzowiny w Polsce wpływają dwa czynniki. Z jednej strony notowania europejskiej wieprzowiny rosną w obliczu 25-procentowych ceł, nałożonych przez Chiny na amerykańskie mięso. To zwolni dużo miejsca na rynku Państwa Środka dla eksportu z Unii Europejskiej, co oznacza szansę na wzrost cen. Z drugiej strony w Polsce postępuje wirus Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), który już zablokował nam możliwość eksportu wieprzowiny do Azji. W kraju zostaje więcej mięsa, eksporterzy mniej zarabiają, bo sprzedają mięso tylko w UE.

Jak oceniają analitycy instytucji ankietowanych przez Rzeczpospolitą, na koniec maja cena trzody chlewnej za kilogram wyniesie średnio 4,66 zł wobec 4,63 zł w marcu. Na koniec lipca cena ta ma wynosić 4,90 zł, a za rok, czyli na koniec kwietnia 2019 r. 4,54 zł.

Ceny jaj kończą właśnie spektakularne spadki, które trwają od grudnia 2017 r., i wróciły już niemal do poziomów sprzed afery z fipronilem. Analitycy oczekują, że ceny pozostaną na poziomie zbliżonym do obecnego w kolejnych miesiącach, choć niektórzy spodziewają się, że wraz z przewidywanym wzrostem produkcji jaj w Europie, szybszym niż w Polsce, oraz uzależnieniem poziomu cen od eksportu mogą nastąpić dalsze spadki cen.

Mimo że ceny mleka spadają (o tej porze roku produkcja jest najwyższa), to ceny masła rosną. Znowu dzięki Chinom. – Chiński import produktów mleczarskich w I kw. 2018 r. wzrósł o 15 proc. – mówi Mariusz Dziwulski, ekspert PKO BP. Zauważa, że drogie masło na świecie wyhamowało spadki cen mleka. Eksperci zgodnie oczekują stabilizacji na rynku zbóż, gdyż wysokie zapasy globalne hamują wahania cen.

więcej w serwisie rp.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum