Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Co z niedzielnym handlem? Jedna z sieci ponoć nie składa broni

Przed nami pierwsza w tym roku niedziela handlowa. Takich dni w tym roku nie będzie wiele. Ministerstwo nie planuje zmian w prawie a PIP podkreśla, że będzie skrupulatnie kontrolować.
Reklama

29 stycznia to pierwsza niedziela handlowa w tym roku. Zgodnie z ustawa, w tym roku wypada jedynie siedem niedziel handlowych.

 

 

Siedem niedziel handlowych w 2023 r.

Pierwszą okazję mamy na samym początku roku, czyli 29 stycznia. Następne zakupy w niedzielę zrobimy dopiero w kwietniu - obecną regułą jest, że zakaz handlu w niedziele nie dotyczy niedziel poprzedzających święta Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Kolejne niedziele handlowe zaplanowano w kalendarzu w czerwcu i lipcu, a ostatnie - w okresie świątecznym. W grudniu 2023 będą dwie niedziele handlowe, a ostatnia z nich wypada w Wigilię.

Nie będzie zmian w ustawie o zakazie handlu w niedziele

Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, odpowiadając na jedną z interpelacji poselskich ws. niektórych wyłączeń w zakresie zakazu handlu w niedziele pod koniec grudnia pisała: " (...) aktualnie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej nie są prowadzone ani planowane prace legislacyjne zmierzające do nowelizacji ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. (...).

Która sieć łamie przepisy o zakazie handlu w niedziele?

Minister pisała również:

"Ww. ustawa przewiduje ponad 30 przypadków, w których zakaz ten nie obowiązuje. Uchylenie zakazu handlu w tych przypadkach, w opinii ustawodawcy, było potrzebne ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, w szczególności gdy prowadzenie handlu uzasadnia użyteczność społeczna i codzienne potrzeby ludności. Formułując wyłączenia spod zakazu handlu, ustawodawca dokładał wszelkich starań, by katalog tych wyłączeń był sformułowany na tyle precyzyjnie, na ile jest to możliwe. Jednak część przedsiębiorców stale podejmuje próby ich nadużywania, interpretując je w sposób niezgodny z celem ustawy, a niejednokrotnie w sposób ewidentnie łamiący przepisy ustawy."

" (...) Z informacji przekazanych przez Głównego Inspektora Pracy wynika, że w kolejne niedziele następujące bezpośrednio po wejściu w życie nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, tj. po 1 lutego br., inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzili czynności kontrolne w placówkach handlowych zlokalizowanych na terenie całej Polski. Kontrole te objęły w szczególności jedną z sieci handlowych korzystającą z wyłączenia spod zakazu handlu na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy.(...) Przeprowadzone kontrole wykazały, że z tego wyłączenia korzystało 8,5 % skontrolowanych placówek należących do wspomnianej sieci. W tych przypadkach wszczęto postępowanie w sprawach o wykroczenia, w szczególności sporządzono i skierowano do właściwego sądu wnioski o ukaranie przeciwko osobom naruszającym przepisy ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni."

PIP: W 2023 r. kontrole sklepów prawie codziennie

Przypomnijmy, w 2023 r. Państwowa Inspekcja Pracy nadal będzie prowadzić kontrole w placówkach handlowych. Ważnym elementem tych działań będzie weryfikowanie, czy przedsiębiorcy przestrzegają obowiązujących postanowień ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Podejmowane czynności w tym przedmiocie co do zasady będą miały charakter interwencyjny, przy czym planuje się kontrole planowe, przede wszystkim w placówkach objętych kompleksową oceną stanu przestrzegania przepisów prawa pracy. W placówkach wielkopowierzchniowych PIP planuje przeprowadzić 50 kontroli, w mniejszych – 300 kontroli.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum