Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Co zadziałało na Słowacji? Systemu kaucyjnego uczmy się od sąsiadów

1 stycznia 2022 roku zaczął działać system kaucyjny na Słowacji. Od tego czasu Słowacy oddali 820 milionów opakowań po napojach, przekraczając w ten sposób zakładany cel na pierwszy rok funkcjonowania systemu. Nasz zagraniczny sąsiad jest pierwszym krajem w Europie Środkowej, który wprowadził to cyrkularne narzędzie, wyprzedzając wszystkich swoich pięciu sąsiadów - w tym Polskę.
Reklama

Słowacja jest pierwszym krajem w Europie Środkowej, który wprowadził system kaucyjny za butelki i puszki PET. Każdego dnia zbieranych jest około 2,5 miliona butelek i puszek PET po napojach, które następnie trafiają do recyklingu. A wszystko to dzięki ogólnodostępnym punktom zbiórki w sklepach, których obecnie jest tam około 3 tysięcy. Większość sklepów jest wyposażona w recyklomaty.  

Słowacy szybko przyzwyczaili się do systemu kaucyjnego

- Słowacki system kaucyjny jest przykładem dobrze przygotowanych i zaimplementowanych ram prawnych oraz działań promocyjno-informacyjnych, w które były zaangażowane różne strony – od rządu i administratora systemu, sprzedawców, po producentów urządzeń, takich jak TOMRA. Efektem tego są zadowoleni słowaccy konsumenci, którzy szybko przyzwyczaili się do systemu kaucyjnego. Według badania konsumenckiego przeprowadzonego w marcu 2022 r., czyli zaledwie 3 miesięcy od startu systemu kaucyjnego, aż 99,2% respondentów wiedziało o nim, a 77% było zadowolonych z jego działania – mówi Anna Sapota, wiceprezes ds. public affairs dla Europy Północno-Wschodniej w grupie TOMRA.

Słowacki system kaucyjny krok po kroku

W listopadzie 2018 r. słowackie Ministerstwo Środowiska ogłosiło zamiar wprowadzenia systemu kaucyjnego, aby móc osiągnąć wskaźnik zwrotu na poziomie 90% do 2027 r., wyprzedzając cele postawione przez UE. Rok później zatwierdzono przepisy, a w 2021 powołano administratora słowackiego systemu kaucyjnego, którego tworzą cztery stowarzyszenia: Stowarzyszenie Producentów Napojów Bezalkoholowych i Wody Mineralnej, Słowackie Stowarzyszenie Producentów Piwa i Słodu, Słowacki Sojusz Nowoczesnego Handlu Detalicznego oraz Stowarzyszenie Handlu Detalicznego Republiki Słowackiej. Zrzeszają one większość producentów napojów na Słowacji, którzy wprowadzają na rynek około 80% opakowań na napoje objętych kaucją. Administrator jest odpowiedzialny za prowadzenie systemu z przejrzystym przepływem zarówno danych, jak i pieniędzy, a także za promowanie i komunikowanie systemu interesariuszom i opinii publicznej. Oprócz początkowych wkładów organizacji założycielskich, źródło dochodu administratora jest finansowane z nieodebranych kaucji za opakowania, przychodów ze sprzedaży zebranych materiałów oraz opłat administracyjnych uiszczanych przez producentów napojów.

 - Słowacy przyjęli bardzo odpowiedzialne podejście do zwrotu zarówno plastikowych butelek, jak i puszek i są w to aktywnie zaangażowani, dlatego udało nam się zebrać ponad 70% opakowań objętych kaucją w ciągu pierwszych 10 miesięcy. Osiągając ten wynik, jak dotąd przekroczyliśmy cel ustawodawcy o 10% - powiedziała Lucia Morvai, dyrektor ds. zewnętrznych i komunikacji administratora systemu kaucyjnego na Słowacji. 

Słowacja postawiła sobie za cel osiągnięcie 90% wskaźnika zwrotu do 2025 r., cztery lata przed celem unijnej dyrektywy w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. 

- Zainteresowanie recyklomatami  TOMRA Collection w słowackich sklepach ciągle rośnie. Sklepy, które z początku zbierały opakowania ręcznie, decydują się na zbiórkę automatyczną, czyli inwestycję w recyklomat. Wynika to między innymi z oczekiwań klientów, którzy preferują sklep, w którym szybko i sprawnie oddadzą swoje opakowania. Zauważamy również, że wielu sprzedawców decyduje się na zakup dodatkowych maszyn lub tych o większej pojemności. To bardzo dobry krok w kierunku zwiększenia poziomów zbieranych opakowań do recyklingu. Cieszymy się, że sklepy biorą w tej transformacji aktywny udział, a my możemy być dla nich odpowiednim wsparciem – mówi Konrad Robak, Country Manager w firmie TOMRA Collection Polska. 

Nowy zakład sortowania butelek i puszek PET

Poza punktami zbiórki opakowań, na Słowacji powstał również nowy zakład sortowania butelek i puszek PET o wydajności przemysłowej, zdolny do przetwarzania całej rocznej produkcji w kraju. Nowy zakład w Kočovcach, Rakoľuby, został wyposażony w urządzenia AUTOSORT od firmy TOMRA Recykling Sorting, dostarczając producentom opakowań napojowych posortowany materiał o wysokiej jakości, zużywając jednocześnie znacznie mniej energii do ich wytwarzania. Centralny Administrator Systemu Kaucyjnego jest obecnie znaczącym słowackim dostawcą dla lokalnych firm zajmujących się recyklingiem tworzyw sztucznych.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum