Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Colliers: Coraz mniej debiutów na polskim rynku handlowym

Liczba debiutów pozostaje ograniczona, a kilka sieci handlowych podjęło decyzje o zakończeniu działalności na polskim rynku, w tym modowa marka polskiej grupy LPP Tallinder oraz amerykańska marka gastronomiczna Dairy Queen. Swoje sklepy zamyka także polska sieć delikatesów Alma - czytamy w raporcie firmy Colliers.
Reklama

W ubiegłych trzech miesiącach w Polsce do użytku oddano jedynie kilka małych obiektów. Na koniec III kwartału br. w budowie znajdowało się ok. 640 tys. mkw. powierzchni centrów handlowych z planowaną datą otwarcia do końca 2017 roku, ok. 45 proc. trafi na rynek w okresie październik – grudzień 2016 roku – wynika z raportu Colliers International podsumowującego rynek handlowy w trzecim kwartale tego roku.

W III kw. br. nie oddano do użytku żadnego nowego centrum handlowego o powierzchni powyżej 5 000 m² GLA. Natomiast w Galerii Radomsko otwarto drugą część obiektu, w której znalazły się: Grupa LPP, Neonet, CCC.

W minionym kwartale kolejne centra handlowe rozpoczęły modernizacje i remonty, w tym Port Łódź, Galeria Krakowska i Poznań City Centre. Re-modeling następnych obiektów zapowiada również Carrefour (m. in. Zielone Wzgórza w Białymstoku i Galeria Gryf w Szczecinie).

W III kwartale br. w Polsce zadebiutowało kilka sieci handlowych, nowe marki pojawią się na szerszą skalę dopiero wraz z otwarciem centrum handlowego Posnania w IV kwartale br. W Warszawie, w centrum handlowym Plac Unii rozpoczęła działalność nowa marka z moda męska – Navigare, a w Galerii Mokotów - Lego Store i Le Creuset. Debiut na polskim rynku przyspieszyła także sieć modowa Forever 21, otwierając swój pierwszy sklep w łódzkim centrum Manufaktura. Tam też pojawiła się nowa amerykańska marka obuwnicza Steve Madden.

Wśród anonsowanych w III kwartale umów najmu w projektach planowanych warto wymienić: C&A, H&M, GO Sport oraz Smyk w Galerii Młociny oraz Martes Sport, Smyk i centrum medyczne GynCentrum w Galerii Libero w Katowicach.

Umowy w istniejących centrach handlowych zawarli miedzy innymi: TK Maxx w Galerii Victoria w Wałbrzychu, Gate w Futura Park w Krakowie, fitness Fabryka Formy w Zielonych Wzgórzach w Białymstoku, Smyk w centrum handlowym Tarnovia, H&M w Galerii Askana w Gorzowie Wlkp. czy Grupa LPP w ETC Swarzędz.

Średni współczynnik pustostanów w ośmiu największych aglomeracjach wyniósł zgodnie ze stanem na koniec czerwca 2016 r. 3 proc., natomiast w dużych miastach (150 tys. - 400 tys. mieszkańców) – 4,6 proc.

Wśród głównych rynków handlowych najniższą wartością współczynnika powierzchni niewynajętej wciąż charakteryzuje się Warszawa (1,6 proc.). Natomiast najwięcej dostępnej powierzchni znajduje się w Poznaniu (5,2 proc.).

Całość na portalspozywczy.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum