Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Coraz mniej wakatów, ale handel wciąż potrzebuje pracowników

Negatywny trend po stronie popytowej na rynku pracy umacnia się. W listopadzie aktywnie rekrutujących pracodawców na OLX było o 12 proc. mniej rok do roku i 10 proc. mniej miesiąc do miesiąca.
Reklama
  • Pracodawcy zamieścili o 14 proc. mniej ofert pracy w ujęciu r/r, przy czym przede wszystkim ograniczyli tworzenie nowych procesów rekrutacyjnych i skupiają się głównie na kontynuacji poszukiwań na otwarte już wakaty.
  • Najsilniejszy od ponad dekady spadek realnej siły nabywczej wynagrodzeń przekłada się na nastroje po stronie podażowej rynku. W listopadzie użytkownicy OLX złożyli 20 proc. więcej aplikacji (odpowiadając na ogłoszenia o pracę) rok do roku.

Jest praca za granicą

Po raz kolejny z podium kategorii z najwyższymi wzrostami nie schodzi Praca za granicą. W listopadzie liczba aplikacji na te oferty wzrosła o 90 proc. r/r, zaś w ujęciu nominalnym aż o 80 tys. Tym samym, liczba unikalnych użytkowników, którzy aplikowali na oferty pracy zagranicznej w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniosła 433 tys.

Kasjerzy nadal poszukiwani

Na liczbę aplikacji nie mogą narzekać rekruterzy poszukujący pracowników sklepów i kasjerów. Na oferty z tej kategorii tylko w listopadzie odpowiedziano ponad 400 tys. razy. Za nią w zestawieniu najpopularniejszych kategorii OLX Praca są m.in. sprzedaż, gastronomia, administracja biurowa i kierowca. Każda z nich generuje ponad ćwierć miliona odpowiedzi w skali miesiąca.

Mimo 19 proc. spadku liczby ofert w kategorii gastronomia, kandydaci aplikowali na nie o 34 proc. częściej r/r. Rotacja w branży restauracyjnej może zdecydowanie nabierać tempa.

Mniej pracy dla Ukraińców

Średnio 18 tys. aktywnych ogłoszeń dziennie było dostępnych z parametrem „Dla Ukrainy”. To już dziewiąty miesiąc działania tej kategorii, która – podobnie jak inne – nie oparła się kurczeniu całego rynku pracy. W listopadzie dostępna liczba ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy była o 13 proc. niższa m/m.

Więcej ofert pracy dorywczej

Na fali wznoszącej pozostaje też zainteresowanie podjęciem pracy dodatkowej – listopad to drugi miesiąc z rzędu, kiedy poszukujący przesłali ponad milion aplikacji (30 proc. wzrost r/r) do potencjalnych pracodawców oferujących zatrudnienie dorywcze, zaś liczba poszukujących przekroczyła 420 tys.

Wydatki cudzoziemców

Z danych Straży Granicznej wynika, że od 24 lutego br. granicę z Polską przekroczyło 8,7 mln osób z Ukrainy, a przebywa u nas ok. 2,3 mln obywateli tego kraju. W czasach przed COVID-19 nasi wschodni sąsiedzi co kwartał wydawali w Polsce średnio 2 mld zł. Teraz w trzecim kwartale wydali 1,7 mld zł, co jest dobrą informacją, biorąc pod uwagę, że ostatnio taki odczyt widzieliśmy w 2019 roku – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

W ciągu trzech kwartałów wydatki Ukraińców w Polsce przekroczyły 3,8 mld zł, czyli więcej niż w całym 2020 r. i 2021 r., kiedy były odpowiednio na poziomie 2,6 i 2,9 mld zł.

Ogółem cudzoziemcy w pierwszych trzech kwartałach br. wydali w Polsce 11,7 mld zł. To o 36,7 proc. więcej w porównaniu rok do roku, kiedy te wydatki były na poziomie 8,5 mld zł. Patrząc na to, kto zostawiał w naszym kraju najwięcej, to w trzecim kwartale 2022 r. największy udział w strukturze zakupów miały osoby przekraczające granicę z Niemcami (4,7 mld zł), a następnie z Ukrainą (1,7 mld zł), Czechami (1,19 mld zł), Słowacją (782 mln zł), Litwą (399 mln zł), Białorusią (276 mln zł). Udział Rosji był marginalny (23 mln zł).

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum