Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Coraz więcej firm decyduje się na ekspansję z wykorzystaniem analiz geomarketingowych

Wiele firm zmaga się z problemem znalezienia i ulokowania placówki w miejscach, które przyniosą największe zyski i przyciągną pożądaną grupę klientów. Ich wybór jest często przypadkowy, a lokalizacja nie przynosi oczekiwanych efektów. Niektórzy wychodzą z założenia, że duża liczba salonów gwarantuje zysk. Tymczasem sukces można osiągnąć nawet przy niewielkiej ilości placówek. Sekret tkwi nie w ilości, a w wyborze odpowiedniej lokalizacji.
Reklama

Analizy geomarketingowe wykorzystują system GIS, który pozwala na gromadzenie i wizualizację danych geograficznych na mapie oraz łączenie ich z geomarketingowymi danymi na temat rynku i wewnętrznymi informacjami firm.

Z tego powodu coraz więcej firm decyduje się na ekspansję z wykorzystaniem analiz geomarketingowych. Dzięki nim specjaliści od ekspansji mogą zobaczyć na mapie m.in. dane socjodemograficzne, dane dotyczące siły nabywczej w podziale na kategorie produktów, wskaźniki atrakcyjności lokalizacji, w zderzeniu z danymi firmy, np. z badania kasowego czy programu lojalnościowego oraz lokalizacjami konkurencji - wszystko to pozwala ulokować placówkę w najlepszym dla konkretnego przedsiębiorstwa miejscu. Co więcej, wybór odpowiedniej lokalizacji dla kilku salonów może przynieść większe korzyści, niż otwarcie np. kilkunastu sklepów w różnych, często przypadkowych miejscach.

Analizy geomarketingowe umożliwiają również tworzenie cyfrowej mapy klientów. Mapa wskazuje, gdzie lokalizują się pożądani konsumenci i firmy, do których kierowane są produkty i usługi danego przedsiębiorstwa oraz czy lokalizacja sklepu będzie dla klientów dogodna pod względem dojazdu na bazie catchment area. Technologia GIS pozwala również monitorować konkurencję i szacować potencjał klientów na konkurencyjnym obszarze. – Naniesieni na mapę klienci w połączeniu z danymi o grupie docelowej stanowią ważny element w procesie generowania obszarów oddziaływania każdej z placówek. Zdefiniowane obszary stanowią bazę dla dalszych analiz mikrogeograficznych, odpowiadających na pytania związane z potencjałem poszczególnych mikroregionów, obecnością konkurencji, grup docelowych, a także samej penetracji rynku – tłumaczy Jarek Giero.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum