Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Credit Agricole: Inflacja w lutym na maksymalnym poziomie 18,8 proc., w grudniu spadnie do 7,1 proc.

Inflacja ogółem osiągnie swoje maksimum na poziomie 18,8 proc. rdr lutym br., następnie zacznie się obniżać do 7,1 proc. w grudniu 2023 r. - przewiduje starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polska Jakub Olipra. W 2023 r. inflacja CPI wyniesie średniorocznie 12,1 proc. - dodał.
Reklama

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 r. wzrosły rdr o 16,6 proc.; w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej w szybkim szacunku GUS podawał, że inflacja w grudniu wyniosła 16,6 proc. rdr i 0,2 proc. mdm.

W komentarzu do danych GUS ekonomista zwrócił uwagę, że głównym źródłem silnego spadku inflacji w grudniu była niższa dynamika cen nośników energii, co w dużym stopniu wynikało ze znaczącego spadku cen opału w ujęciu miesięcznym (-10,8 proc.) i doprowadziło do silnego obniżenia ich rocznej dynamiki (83,1 proc. w grudniu wobec 109,1 proc. w listopadzie). "Tym samym opał przestał być najsilniej drożejącą kategorią w koszyku inflacyjnym w ujęciu rocznym, a miejsce to zajął cukier (87,4 proc. rdr w grudniu wobec 92,6 proc. w listopadzie). Do spadku inflacji przyczyniła się również niższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych (21,5 proc. rdr w grudniu wobec 22,3 proc. w listopadzie)" - podał.

Dodał, że najsilniej w kierunku zmniejszenia dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych oddziaływał spadek cen drobiu (spadek o 3 proc. mdm), co w połączeniu z efektem wysokiej bazy sprzed roku doprowadziło do obniżenia jego rocznej dynamiki. "Z niższą dynamiką cen mieliśmy do czynienia również w szeregu innych kategorii żywnościowych, takich jak pieczywo, mleko, sery i jaja, oleje i tłuszcze, warzywa i owoce" - zaznaczył.

Według eksperta, luty br. najprawdopodobniej przyniesie przejściowy wzrost dynamiki cen w tej kategorii, związany z efektami niskiej bazy sprzed roku wynikającymi z obniżki VAT na żywność.

Zwrócił uwagę, że w kierunku wzrostu inflacji ogółem oddziaływała natomiast wyższa inflacja bazowa, która zgodnie z naszymi szacunkami zwiększyła się w grudniu do 11,5 proc.-11,6 proc. wobec 11,4 proc. w listopadzie. "Jej wzrost wynikał przede wszystkim z wyższej dynamiki w kategorii "odzież i obuwie", "rekreacja i kultura", "zdrowie" oraz "napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe". Choć przyspieszenie wzrostu inflacji bazowej wskazuje, że presja inflacyjna w polskiej gospodarce pozostaje silna, to jej coraz mniejszy zakres pod względem liczby kategorii z rosnącą dynamiką cen może świadczyć o pierwszych sygnałach jej słabnięcia" - ocenił.

Jak podkreślił, w całym 2022 r. inflacja zwiększyła się do 14,3 proc. rdr wobec 5,1 proc. w 2021 r. "W 2023 r., inflacja ogółem osiągnie swoje maksimum lokalne na poziomie 18,8 proc. rdr w lutym, a następnie zacznie się obniżać do 7,1 proc. w grudniu br." - podał ekonomista Credit Agricole.

Dodał, że w 2023 r. inflacja CPI wyniesie średniorocznie 12,1 proc. Zastrzegł przy tym, że ta prognoza jest obarczona istotnym ryzykiem związanym z trudnościami w oszacowaniu wypadkowego efektu likwidacji Tarczy Antyinflacyjnej i wprowadzenia nowego mechanizmu ograniczenia wzrostu cen energii na początku 2023 r.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum