Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Credit Agricole: Jakie będą ceny żywności na tegoroczne święta?

Prognozujemy, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych przed świętami Bożego Narodzenia będą przeciętnie o ponad 1,1% wyższe niż przed rokiem. Będzie to relatywnie niewielki wzrost cen na tle historycznym. Warto zauważyć, że w ostatnich 20 latach ceny żywności rosły w grudniu przeciętnie o 2,9% w ujęciu rocznym, podczas gdy w grudniu 2019 r. ceny żywności były aż o 6,9% wyższe niż w grudniu 2018 r. – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska.
Reklama

– Wzrost cen zostanie odnotowany w większości kategorii. Najsilniej zwiększą się ceny owoców, gdzie dynamika cen może wynieść ok. 10% r/r. Choć tempo wzrostu cen w tej kategorii silnie obniża się w ostatnich miesiącach ze względu na efekty wysokiej bazy sprzed roku oraz tegoroczne relatywnie dobre zbiory, to pozostaje ono wysokie. Wzrost cen ma szeroki zakres produktowy i obserwowany jest zarówno w przypadku owoców krajowych jak i zagranicznych – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

– O nieco ponad 3% wyższe niż przed rokiem będą ceny pieczywa i produktów zbożowych. Choć dynamika cen w tej kategorii obniża się to spadek ten jest ograniczany przez obserwowany w ostatnim czasie wzrost światowych cen zbóż, związany z obawami uczestników rynku o perspektywy ich globalnych zapasów – dodaje.

Więcej na portalspozywczy.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum