Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Credit Agricole: wyniki PMI wskazują na ożywienie wzrostu PKB w trzecim kwartale

Poniedziałkowy odczyt PMI wskazuje na pierwszy od października 2018 r. wzrost aktywności w polskim przetwórstwie - podkreślili analitycy banku Credit Agricole. Dodali, że wyniki PMI wskazują na ożywienie wzrostu PKB w III kw.
Reklama

Firma IHS Markit poinformowała w poniedziałek, że wskaźnik PMI dla Polski wzrósł w lipcu do 52,8 pkt z 47,2 pkt w czerwcu br.

Analitycy Credit Agricole zwrócili uwagę, że poniedziałkowy odczyt ukształtował się znacząco powyżej oczekiwań rynku (50,0 pkt.) i ich prognozy (49,9 pkt.). "Tym samym po raz pierwszy od października 2018 r. wskaźnik ukształtował się powyżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności" - podkreślono.

Bank wskazał, że wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów wszystkich jego pięciu składowych - dla nowych zamówień, bieżącej produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw oraz zapasów. Struktura danych jest odzwierciedleniem stopniowego odmrażania aktywności przez przedsiębiorstwa.

Analitycy zaznaczyli, że w strukturze danych na uwagę zasługuje silny wzrost składowej dla nowych zamówień ogółem, która ukształtowała się na najwyższym poziomie od lipca 2018 r. "Szybszy napływ zamówień przyczynił się do wyraźnego wzrostu produkcji pomiędzy czerwcem i lipcem - w najwyższym tempie od stycznia 2011 r. Pomimo silnego wzrostu zamówień i produkcji, zatrudnienie w polskim przetwórstwie odnotowało dalszy spadek w lipcu. Był on jednak najwolniejszy od stycznia br." - wskazano.

Bank dodał, że nowe zamówienia eksportowe zwiększyły się tylko nieznacznie w lipcu porównaniu do czerwca (składowa równa 50,5 pkt.), co wskazuje na wciąż słaby popyt zagraniczny na polskie produkty.

"Uważamy, że w najbliższych kwartałach ożywienie światowego handlu będzie powolne. Wsparcie dla takiej oceny stanowią opublikowane dzisiaj dane nt. indeksu PMI dla chińskiego przetwórstwa, które wskazały na dalszy spadek nowych zamówień zagranicznych, sygnalizując jednocześnie, że źródłem obserwowanego obecnie ożywienia w chińskim przetwórstwie jest popyt wewnętrzny. Utrzymujący się spadek nowych zamówień eksportowych w Chinach wskazuje w naszej ocenie, że wykorzystanie mocy wytwórczych w polskim przetwórstwie jeszcze długo nie powróci do poziomów sprzed pandemii" - oceniono.

Analitycy dodali, że poniedziałkowe wyniki badań koniunktury wskazują na ustępujący wpływ epidemii koronawirusa na aktywność w polskim przetwórstwie.

"Ankietowane firmy są również dosyć optymistyczne w odniesieniu do dłuższej perspektywy czasowej. Indeks oczekiwanej produkcji w horyzoncie 12 miesięcy ukształtował się w lipcu wyraźnie powyżej granicy 50 pkt., jednak jest on wciąż niższy niż w lutym br., czyli przed wybuchem epidemii" - wskazano.

Eksperci zwrócili ponadto uwagę, że odczyt PMI stanowią wsparcie dla ich prognozy ws. dynamiki PKB w trzecim kwartale (minus 4 proc. wobec minus 10,5 proc.). Dodali też, że poniedziałkowy odczyt są "lekko" pozytywne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum