Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Czy Polacy to hipochondrycy? Spożywamy najwięcej suplementów diety w Europie

Polacy słyną z dbałości o zdrowie i częstego sięgania po różnego rodzaju suplementy diety, witaminy, minerały i zioła. Według badań, aż 79% Polaków stosuje regularnie suplementy diety, co stanowi jedną z najwyższych wartości w Europie. Czy oznacza to, że Polacy to hipochondrycy? Co mówią liczby?
Reklama

Z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że aż 63% Polaków uważa, że suplementy diety są konieczne do zachowania dobrego zdrowia. Najczęściej stosowane są witaminy i minerały, zwłaszcza witamina C, witamina D i żelazo. Polacy sięgają też po preparaty ziołowe i suplementy na problemy trawienne. Podsumowując ilość zażywanych suplementów, 79 proc. Polaków zażywa suplementy diety. 

 

Warto jednak zauważyć, że zbyt częste i niekontrolowane stosowanie suplementów diety może prowadzić do nadmiaru witamin i minerałów w organizmie, co może przynieść więcej szkody niż pożytku. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, suplementy diety nie zastępują zrównoważonej i różnorodnej diety, a jedynie uzupełniają jej braki. Dlatego warto pamiętać, że suplementy diety powinny być stosowane wyłącznie na zalecenie lekarza lub dietetyka.

Polacy notorycznie chodzą do lekarza. Czy zawsze potrzebują?

Innym ciekawym aspektem dbałości o zdrowie Polaków jest częstotliwość wizyt u lekarza. Według badania Eurostatu z 2019 roku, Polacy należą do grupy krajów, w których najczęściej korzysta się z usług medycznych. W 2017 roku, przeciętny Polak odwiedzał lekarza 8,5 razy w ciągu roku, co stanowi jeden z najwyższych wyników w Europie. Czasy epidemii wzmogły w Polakach jeszcze więcej lęków. W 2022 roku z suplementów diety korzystało 79 proc. Polaków. Pozycjonuje nas to na pierwszym miejscu. Zażywamy największą liczbę witamin w Europie. Na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania, z wynikiem 65 proc. Natomiast na trzecim Holandia, z wynikiem 64 proc. 

 

Czy Polacy to hipochondrycy? 

Częste wizyty u lekarza oraz stosowanie suplementów diety mogą świadczyć o dużej dbałości o zdrowie, ale też o tym, że Polacy niezwykle poważnie traktują swoje dolegliwości. Czasami może nazbyt, nadużywając ilość przyjmowanych witamin i minerałów. Ważne jest, aby pamiętać o zrównoważonej diecie, aktywności fizycznej i regularnych badaniach profilaktycznych, które są najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia i uniknięcie chorób. Nadużywanie witamin może prowadzić do hiperwitaminozy oraz rozleniwienia układu pokarmowego w przyswajanie witamin złożonego pochodzenia. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum