Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Czy 2 października sklepy są otwarte?

2 października sklepy powinny być zamknięte. Kolejna możliwość na zrobienie zakupów w niedziele dopiero w grudniu - a dokładnie 11 i 18 grudnia.
Reklama

Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Jakie kary za złamanie zakazu handlu w niedziele?

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

 

 

Czy sklepy respektują zakaz handlu w niedziele?

W pierwszym półroczu 2022 r. PIP sprawdziła 3.306 sklepów, stwierdzając, że 1.117 z nich było w niedziele zamkniętych. W pozostałych przeprowadzono kontrole, w wyniku których na 163 osoby zostały nałożone grzywny w drodze mandatów karnych na łączną kwotę 204.310 zł. Skierowano także 107 wniosków o ukaranie, zaś wobec 43 osób poprzestano na zastosowaniu środków oddziaływania wychowawczego.
PIP informuje, że w sierpniu dodatkowo polecono przeprowadzenie pilotażowej akcji kontroli przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele w niektórych sklepach sieci Biedronka oraz sklepach Topaz w obrębie województwa mazowieckiego. Czynności zostały podjęte w związku z sygnałami o zamierzonym otwieraniu przez te sieci sklepów w niehandlowe niedziele. W sierpniu i wrześniu inspektorzy odwiedzili 431 sklepów Biedronka i 21 sklepów Topaz. W żadnym z nich nie prowadzono handlu we wskazane niedziele. Kontynuowane są również kontrole sklepów należących do sieci Intermarche, Bricomarche i Carrefour (Express).

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum