Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Dino Polska najdroższą spółką w indeksie WIG20. Ile kosztuje polski dyskont?

Na szczycie najbardziej wartościowych spółek na GPW doszło do istotnych przetasowań. Ani żaden bank, ani koncern energetyczny nie dzierżą już miana największej spółki giełdowej. Pierwsze miejsce w zestawieniu może być zaskakujące dla wielu.
Reklama
  • Największe spółki Skarbu Państwa nie mają ostatnio dobrej passy, a inwestorów odstraszają słowne ingerencje polityków.
  • Tam, gdzie tracą państwowi giganci, zyskuje przedstawiciel sektora prywatnego, czyli sieć sklepów spożywczych Dino Polska.
  • Spółka warta ponad 33 mld zł jest obecnie najbardziej wartościową w indeksie WIG20.

Tegoroczne spadki indeksu WIG20, który od początku roku spadł już o 25 proc., spowodowały, że zaledwie cztery spółki mogą pochwalić się kapitalizacją wyższą niż 30 mld zł (czyli nieco ponad 6 mld dolarów). Trzy z nich to państwowi giganci - PKO BP, PGNiG i PKN Orlen, a każda z tych spółek boryka się z innymi problemami.

To jaką passę mają ostatnio spółki państwowe, pokazał poniedziałek, który stał pod znakiem podbicia podaży wokół spółek Skarbu Państwa. 

- Powodem zniżek były weekendowe wypowiedzi premiera, które sugerowały możliwe wprowadzenie nowego podatku „od nadzwyczajnych zysków” lub „mechanizmu dzielenia się wyższymi zyskami”. Rynek powiązał to oczywiście z wcześniejszymi spekulacjami dot. tzw. windfall tax, wymierzonego potencjalnie w sektor energetyczno-paliwowy, jako tego, który korzysta na ostatnich zmianach cen surowców i energii. W praktyce po raz kolejny materializuje się ryzyko regulacyjne związane ze spółkami Skarbu Państwa - komentuje Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.

Państwowe spółki, niezależnie od sektora, nie mają ostatnio łatwo. Niedawno Jarosław Kaczyński zasugerował bankom rewizję oprocentowania depozytów, sugerując dodatkowy podatek w razie zignorowania sugestii, a w weekend oliwy do ognia trawiącego spółki Skarbu Państwa dolał premier.

Przeczytaj więcej na wnp.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum