Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Dino zamawia panele fotowoltaiczne w Esoleo z Grupy Polsat

Sieć sklepów Dino zamknęła 2022 rok posiadając 2156 sklepów. Tylko w u/r detalista otworzył 344 nowe punkty. Zgodnie z założeniem właściciela Tomasza Biernackiego sieć stawia na zieloną energię. W związku z tym Dino z pozyskanych funduszy europejskich montuje na dachach sklepów panele fotowoltaiczne.
Reklama

Sieci Dino posiada obecnie panele fotowoltaiczne na ponad 1400 dachach swoich sklepów. Dyskont aktywnie pozyskuje fundusze na rozwój zielonej energii.

Dino beneficjentem programów unijnych

Tylko w latach 2014-2020 sieć pozyskała dofinansowanie z Uni Europejskiej w wysokości 3 335 787,54 zł w ramach projektu Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014 – 2020. Wówczas wartość całej inwestycji wyniosła 9 103 658,04 zł. Na tym nie skończyły się inwestycje fotowoltaiczne Tomasz Biernackiego, właściciela sieci sklepów Dino.

 

W latach 2020-2021 Dino uruchomiło 200 mini elektrowni słonecznych, które zasilają markety. W roku 2022 Dino Polska zainstalowała 300 instalacji PV, których łączna moc wyniosła blisko 12 MWp. 

Kto na tym zarabia? 

Tomasz Biernacki, miliarder, najbogatszy Polak i właściciel sieci sklepów Dino, od kilkudziesięciu lat silnie buduje swoje imperium. Jego sukces tkwi w mądrym gospodarowaniu pieniędzmi oraz niewypuszczaniu ich do obcego kapitału. Biernacki w swojej Grupie posiada nie tylko sieć sklepów Dino, ale również własną firmę budowlaną, która buduje wszystkie sklepy; masarnię, która zaopatruje sieć w mięso i wędliny oraz Mleczarnie Naramowice.

 

Można byłoby pomyśleć, że dla potrzeb zaopatrywania sklepów w zieloną energię, Biernacki założy kolejną spółkę, która będzie odpowiedzialna za montaż paneli fotowoltaicznych. Tym razem Grupa postanowiła skorzystać z firmy zewnętrznej, która montuje większość instalacji PV. 

Kilkaset instalacji fotowoltaicznych w Dino

W 2020 roku Dino Polska podpisało umowę na instalację pierwszych 200 instalacji PV z firmą Esoleo, która jest spółką z Grupy Polsat Plus. W 2022 roku dyskont zawarł kolejną umowę, która obejmuje 300 kolejnych instalacji, za których montaż odpowiedzialna jest spółka Esoleo. Moc zainstalowanych paneli sięga około 14 megawatów (MW), dzięki czemu w skali rocznej Dino Polska może wygenerować około 14 GWh energii elektrycznej.

Esoleo jest spółką, której większościowym udziałowcem jest Grupa Polsat Plus. Spółka fotowoltaiczna w roku 2021 zwiększyła przychody prawie czterokrotnie - z 58,9 do 228,9 mln zł. Dokonany sukces jest owocem m.in. współpracy z kontrolowaną przez Zygmunta Solorza firmą ZE PAK i Dino Polska.Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (3)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum