Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

DM BDM SA spodziewa się poprawy wyników Eurocash

Analitycy DM BDM SA optymistycznie oceniają przyszłość Eurocashu. Ich zdaniem, w trzecim i czwartym kwartale 2018 r. wyniki grupy poprawią się. Także rok 2019 powinien być dobry dla spółki.
Reklama

- Eurocash bardzo długo rozczarowywał wynikami, szczególnie w drugim półroczu 2017 r. W pierwszym półroczu 2018 r. dystrybutor FMCG zaprezentował płaskie rezultaty r/r, co (mając na uwadze rebranding sklepów Eko) odbieramy lekko pozytywnie. Liczymy, że kończący się proces integracji Eko, prowadzone działania optymalizujące w obszarze hurtu oraz niska baza wynikowa przełożą się na powrót do dwucyfrowych dynamik wzrostu zysków w trzecim i czwartym kwartale 2018 r. – oceniają analitycy.

Zwracają oni uwagę, że segment hurtu powrócił na wzrostową ścieżkę wynikową oraz prezentuje dodatnie odczyty lfl (w drugim kwartale był to najlepszy odczyt od ponad 4 lat).

Według ich założeń grupa osiągnie w trzecim kwartale nieco ponad 6,0 mld zł przychodów, realizując ok. 12-proc. marżę brutto ze sprzedaży. Na poziomie EBITDA spodziewają się oni ok. 111 mln zł, z kolei wynik netto powinien wzrosnąć do 37 mln zł. W perspektywie całorocznej zakładają 22,3 mld zł obrotów, 395 mln zł EBITDA oraz ok. 111 mln zł zysku netto.

- Z optymizmem zapatrujemy się także na rok 2019. Liczymy, że grupa będzie kontynuowała procesy oszczędnościowe (ograniczenie straty w projekcie fresh – zarząd wskazywał, że jest on bliski progowi rentowności i zachowuje się lepiej niż wcześniej się spodziewano; obniżenie kosztów stałych; usprawnienie logistyki). Oczekujemy, że pozytywną „cegiełkę” dołoży także Eko, które będzie już po rebrandingu – napisali analitycy w raporcie. Jak przypominają, w pierwszym kwartale 2018 r. rebranding sieci Eko pochłonął ponad 20 mln PLN z zysku EBITDA.

- Wsparciem powinno być także sprzyjające otoczenie makro, ze szczególnym wskazaniem na rozpędzoną konsumpcję i liczymy, że będzie to mocny impuls m.in. dla segmentu detalicznego - dodają.

Wśród ryzyk wymieniają ewentualne koszty związane z integracją Mili. Transakcja sfinalizowana w drugim kwartale 2018 r., a proces integracji zacznie się najprawdopodobniej w drugim półroczu 2019. Ryzykiem może też być wymagająca sytuacja na rynku pracy (problem dotyka całej branży handlu).

Przedstawione prognozy dla obszaru detalicznego są bardzo konserwatywne i nie uwzględniają założeń strategii, którą 3 kwartały temu przedstawił Eurocash.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum