DM mBanku: Zakaz tworzenia grup zakupowych mógłby zagrozić Eurocashowi

DM mBanku przypomina, że podczas prac Komisji Europejskiej nad projektem dyrektywy w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw żywności pojawiła się poprawka nr 56 zakazująca tworzenie grup zakupowych w sieciach handlu detalicznego i handlu hurtowym.
- Rozpatrywana poprawka ma na celu ograniczyć przewagę konkurencyjną grup zakupowych działających w Europie jak EMD (European Marketing Distribution - zrzesza firmy z ponad 20 krajów; szacowany obrót to ponad 200 mld EUR), porozumienie Auchan z grupami Systeme U i Metro (szacowany obrót to ponad 214 mld EUR), Coopernic (obrót ok 180 mld EUR), Agricore (obrót około 180 mld EUR) oraz porozumienie Carrefour i Cora (obrót około 150 mld EUR). Zmiana mogłaby przełożyć się na rozbicie grup zakupowych stworzonych przez największe podmioty w Europie oraz grup zakupowych zrzeszających małe sieci sklepów, co istotnie obniżyłoby ich pozycje konkurencyjną – informują analitycy DM mBanku.
W Polsce tworzenie grup zakupowych przez średniej wielkości sieci detaliczne nie powiodło się, czego przykładem jest rozwiązana w 2018 roku Grupa Handlowa PL Plus (zrzeszała sieci Piotr i Paweł, Topaz, Bać-Pol i Polomarket) oraz brak porozumienia w projekcie Handel Polski (potencjalnie miała zrzeszać GK Specjał, Delko i PT Dystrybucja).
- Zdaniem Polskiej Izby Handlu poprawka nr 56 mogłaby zagrozić systemom franczyzowym, co mogłoby negatywnie wpłynąć na systemy tworzone przez największe sieci hurtowe w Polsce (potencjalne zagrożenie dla Eurocash). Z drugiej strony potencjalne wprowadzenie poprawki poprawiłoby pozycję konkurencyjną sieci takich jak Biedronka (Jeronimo Martins) oraz Dino Polska – oceniają analitycy.
Przypomnijmy, Unia Europejska pracuje nad projektem dyrektywy w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorstwami w łańcuchu dostaw żywności. Polska Izba Handlu wysłała do instytucji unijnych pismo, gdzie wyraża szczególny niepokój wobec planowanych zmian w funkcjonowaniu grup zakupowych oraz możliwości ograniczenia ich rozwoju. Wybrane poprawki wniesione do projektu, mogą stanowić zagrożenie dla działania sieci franczyzowych i grup zakupowych.
Zdaniem PIH, handel detaliczny zwłaszcza w obszarze żywności w wielu krajach Unii Europejskiej opiera się na tworzeniu grup zakupowych lub integracji mniejszych przedsiębiorstw w inny sposób czy to wokół dystrybutorów, czy tworzeniu systemów franczyzowych, które są swego rodzaju zaawansowaną odmianą grup zakupowych.