Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

DM mBanku zawiesił wydawanie rekomendacji dla CCC

Analitycy DM mBanku w raporcie specjalnym z 19 marca zawiesili wydawanie rekomendacji dla spółki CCC. Zastrzegli, że nie są w stanie obecnie przedstawić wiarygodnej prognozy wyników ze względu na pojawienie się zbyt dużej liczby trudnych do oszacowania zmiennych.
Reklama

"Postępująca pandemia COVID-19 w Europie, środki zaradcze wprowadzane przez kolejne państwa w postaci zamknięcia galerii handlowych oraz zalecenia dla obywateli do pozostawania w domach całkowicie zmieniają warunki funkcjonowania spółek handlowych.

Zgodnie z opublikowanymi informacjami, na istotne ograniczenie działalności galerii handlowych zdecydowały się Polska, Czechy, Włochy, Belgia, Portugalia, Słowacja i Rumunia (w obu krajach ograniczenie godzin otwarć sklepów).

W ocenie DM mBanku, takie otoczenie jest szczególnie groźne dla CCC ze względu na wysoki poziom zadłużenia.

"W naszych dotychczasowych prognozach (publikowanych przed wybuchem epidemii w Europie) zakładaliśmy, że spółce uda się wyprowadzić bilans na prostą i przywrócić pozytywne trendy na rentowności dzięki poprawie efektywności sprzedaży, wykorzystaniu rozwiązań IT i zwiększeniu sprzedaży w pierwszej cenie, ale niestety ten scenariusz już się zdezaktualizował" - napisano w raporcie.

"Obecnie nie jesteśmy jednak w stanie przedstawić nowej wiarygodnej prognozy rachunku wyników i bilansu CCC (rozumianej jako nowy bazowy scenariusz), ze względu na pojawienie się zbyt dużej ilości trudnych do oszacowania zmiennych (nieznany jest czas trwania kwarantanny, sposób zachowania konsumentów oraz potencjalne wystąpienie wąskich gardeł w logistyce, potencjalna skala oszczędności kosztowych i skala pomocy od Państwa" - dodali analitycy.

DM Mbanku wskazuje jednak, że wstępne wariantowe kalkulacje uwzględniające komentarz zarządu dotyczący sprzedaży w pierwszych dwóch miesiącach pierwszego kwartału 2020 roku, awersję konsumentów do odwiedzania centrów handlowych w marcu oraz zamknięcia sklepów od połowy marca, wskazują, że w krótkim terminie może się zmaterializować ryzyko złamania kowenantów kredytowych.

Dodatkow w środę CCC poinformowała o rozpoczęciu przygotowań do planowanej emisji od 20 proc. do 33 proc. akcji po cenie minimalnej 30 zł, co ma pozwolić na pozyskanie 400-500 mln zł.

"Wobec tak dużej niepewności sformułowanie rzetelnego zalecenia inwestycyjnego jest obecnie niemożliwe i dlatego zdecydowaliśmy o zawieszeniu rekomendacji dla spółki" - napisano w raporcie. (PAP Biznes)

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum