Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

DM PKO BP: Biedronka z 16 proc. udziałem w rynku, Lidl i Kaufland mają 8 proc., a Auchan 5,2 proc.

Obecnie głównym obszarem konkurencji sklepów dyskontowych nie jest cena, a szerokość asortymentu i innowacyjność produktowa (piekarnie, lady z wędliną, zwiększanie oferty private labels, akcje marketingowe typu „dni kuchni narodowych” itp.) - piszą analitycy DM PKO BP.
Reklama

Największymi wygranymi ostatnich lat na polskim rynku FMCG są niewątpliwie sklepy dyskontowe, w tym Biedronka. Udział dyskontów zwiększył się z 12% w 2008 roku do 24% w 2014 roku.

Analitycy przy okazji wydania rekomendacji dla Jeronimo Martins scharakteryzowali rynek FMCG w Polsce.

- Największym detalistą na polskim rynku FMCG jest należąca do Jeronimo Martins Biedronka. Ze sprzedażą w wysokości 35 mld zł spółka posiadała w 2014 roku 16% udział w rynku. Drugim co do wielkości graczem jest Lidl (+ Kaufland), którego sprzedaż w 2014 roku wyniosła 20 mld zł, co dawało 8% udział. Grupa Auchan (razem z zakupionymi sklepami Real) posiadała 5,2% udział w rynku natomiast inna sieć hipermarketów, Tesco, miała 4,8% w 2014 roku. Francuska sieć hipermarketów Carrefour dysponowała 3,3% udziałem, a sieć franszyzowych supermarketów Intermarche posiadała 2,4%. Przychody sieci małych sklepów Żabka w formacie „convenience” dawały jej 2% udziału - czytamy w raporcie.

W segmencie dyskontów, najbardziej agresywnymi są dwaj czołowi gracze, Biedronka i Lidl. Pomimo spowolnienia dynamiki otwarć, zarówno Biedronka jak i Lidl dążą do dalszego zwiększania udziałów rynkowych, poprawiają innowacyjność swojej oferty produktowej i korzystają z pomocy szerokiej gamy akcji marketingowych. Konsekwentna i agresywna strategia obu sieci objawia się w trzech obszarach:
-  Otwarcia sklepów – pomimo ostatniego spowolnienia wzrostu, obie sieci nie rezygnują z nowych otwarć. Biedronka zamierza otwierać około 100 sklepów rocznie, a po 3 kwartałach otworzyła 72 sklepów netto. Lidl zamierza otworzyć w 2015 roku 30 sklepów, jednak jest gotowy zwiększyć tą liczbę, jeśli wzrost dochodu do dyspozycji w Polsce przyspieszy.
-  Liczba SKU – w ciągu ostatnich kilku latach nastąpił znaczny wzrost liczby oferowanych produktów w obu sieciach. Przoduje tutaj Biedronka, która zwiększyła liczbę SKU z 999 w 2010 roku do 1700 obecnie. Lidl zwiększył liczbę SKU do 2200 obecnie z około 1200 w 2010 roku. Innowacyjność produktowa to, obok konkurencyjności cenowej, kluczowy element mający stymulować sprzedaż.
-  Wysoki udział private label – zarówno Biedronka jak i Lidl posiadają bardzo wysokie udziały produktów private label w ofercie. W Biedronce jest to obecnie około 50-60% a w Lidlu 70%. Wysoki udział produktów private label wymaga utrzymywania ścisłych relacji z producentami, ale pozwala odnosić korzyści z wyższych marży, lojalności konsumenta i synergii pomiędzy marką private label a marką detalisty.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum