Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Drożyzna w sklepach odbije się na zdrowiu Polaków

Wysokie ceny wpływają obecnie na niemal każdy aspekt naszego życia. Okazuje się, że na jakość odżywiania również.
Reklama

Zdecydowana większość Polaków traktuje zdrowe odżywianie jako ważny aspekt codziennego funkcjonowania. Wiemy czym jest dla nas zdrowe odżywianie, znamy zasady jego stosowania, ale w codziennym życiu napotykamy wiele barier, które nas zniechęcają. 

 

 

Firma Inquiry po raz kolejny zrealizowała projekt badawczy dotyczący zdrowego odżywiania Polaków. Z badania dowiadujemy się, że dla 80% z nas zdrowe odżywianie stanowi ważny lub bardzo ważny aspekt życia, przede wszystkim z uwagi na chęć zachowania zdrowia (54%). 

Jakiego rodzaju działania rozumiemy jako zdrowe odżywianie? Przede wszystkim wskazywano spożywanie warzyw i owoców (44%) oraz picie dużej ilości płynów (38%). Dla niemal 40% dorosłych Polaków to także ograniczanie spożywania cukru oraz żywności przetworzonej. 

Codzienna praktyka jest zgodna z postrzeganiem zdrowego odżywiania. Przede wszystkim właśnie jemy warzywa i owoce (38%), pijemy duże ilości płynów, a co trzeci dorosły Polak ogranicza spożycie cukru. W mniejszej skali stosujemy również szereg innych zachowań skierowanych na zdrowsze odżywianie. Co piąty dorosły Polak zwraca uwagę na to, aby mieć urozmaiconą dietę, a także ograniczać spożycie soli czy też kawy i alkoholu. Dodatkowo, część z nas stara się spożywać odpowiedniej wielkości porcje oraz spożywać posiłki bez pośpiechu. 

Dbanie o to, aby zdrowo się odżywiać stanowi wyzwanie dla niemal 40% z nas, ale jednocześnie co czwarty z nas nie widzi w tym większego problemu.

Zdrowie zakupy a ceny zaporowe ceny w sklepach

Trudności, jakie napotykamy w związku z dbaniem o zdrowe odżywianie to przede wszystkim kwestie finansowe. Okazuje się, że dla ponad połowy Polaków barierą dla zdrowszego jedzenia są wysokie ceny zdrowszych i wyższej jakości produktów. Biorąc pod uwagę obecną sytuację ekonomiczną, nie dziwi wzrost w tym zakresie. Okazuje się, że nawyki żywieniowe co trzeciego Polaka uległy pogorszeniu ze względu na sytuację finansową. 

Nawyki żywieniowe co trzeciego Polaka uległy pogorszeniu ze względu na sytuację finansową

Wśród wskazywanych barier znajdujemy też walkę z wszechobecnymi pokusami (33%), ale także fakt, że zdrowe produkty po prostu mniej nam smakują. Na drodze stoi nam również trudność ze zmianą nawyków żywieniowych (22%) czy zwyczajnie brak czasu. 

 Aby zdrowiej się odżywiać, musimy poszerzać naszą wiedzę na ten temat i dowiadywać się o tym w jaki sposób stosować lepszą dietę. Skąd zatem najczęściej czerpiemy takie informacje? Internet, a konkretnie strony internetowe poświęcone zdrowemu odżywianiu oraz social media to źródło oczywiste i jedne z najczęstszych (wliczając kanały na YouTube, Instagram czy Facebook). Co piąty z nas czerpie tego rodzaju informacje także od rodziny oraz znajomych, ale co ciekawe, również od lekarzy i dietetyków (21%).  

To właśnie oni są dla nas znacząco częściej autorytetami w tej dziedzinie niż szereg influencerów czy znanych postaci, które zajmują się zdrowym odżywianiem. W rezultacie 28% z nas ufa w tej kwestii przede wszystkim dietetykom i lekarzom, a także instytucjom w tym wyspecjalizowanym. Niewielki odsetek Polaków za autorytet uznaje osoby takie jak Anna Lewandowska czy Ewa Chodakowska (po 8%), choć są one dobrze znane. 

Polacy na ogół wiedzą, na czym polega zdrowe odżywianie i chcieliby stosować te zasady na co dzień. Niemniej, o  ile walka z pokusami  czy nawykami  żywieniowym jest do wygrania, to z rosnącymi cenami zdrowej żywności walczyć będzie znacznie trudniej. Wysokie ceny wpływają obecnie na niemal każdy aspekt naszego życia -  okazuje się, że na jakość odżywiania również. – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska firmy Inquiry

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum