Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Dyrektor Grupy Muszkieterów: W Polsce pracownik ma "przewagę" nad pracodawcą

W Polsce mamy obecnie do czynienia z rynkiem pracownika, co sprawia, że pracodawcy muszą posiadać odpowiednie argumenty, by zmotywować potencjalnych pracowników, by chcieli pracować właśnie dla nich – mówi Philippe Jammes, dyrektor generalny grupy Muszkieterów w Polsce.
Reklama

Co jest według pana największym wyzwaniem, jeśli chodzi o zarządzanie ludźmi w tak dużej sieci franczyzowej?

Philippe Jammes, dyrektor generalny grupy Muszkieterów w Polsce: – Największe wyzwanie w zarządzaniu pracownikami naszej sieci polega na tym, iż każda placówka, każdy sklep, jest osobnym przedsiębiorstwem, które indywidualnie zarządza swoimi pracownikami. W związku z tym każdy sklep jest odpowiedzialny za rekrutację, odpowiednie przygotowanie, wsparcie i zarządzanie personelem. Jako centrala mamy swoich szkoleniowców i w największym możliwym stopniu uczestniczymy w tych procesach, zapewniając dostęp do wdrażających szkoleń.

W Polsce o to trudniej niż w innych krajach, w których państwo działają?

- W Polsce z jednej strony mamy do czynienia z rynkiem pracowników, co stawia ich w pozycji pewnej „przewagi” nad pracodawcami, którzy muszą włożyć więcej wysiłku w zachęcenie do siebie potencjalnych pracowników. Z drugiej strony w dalszym ciągu trwa silna emigracja zarobkowa, co przekłada się na brak odpowiednich kandydatów zarówno na poziomie kadr, jak i pracowników operacyjnych w sklepach.

To z kolei jeszcze bardziej umacnia pozycję pracowników, o których jest coraz trudniej i o których pracodawcy muszą coraz bardziej zabiegać. W innych krajach, w których działamy, na przykład we Francji i Portugalii, mamy do czynienia ze znacznie większym bezrobociem, przez co presja na wzrost wynagrodzeń jest stosunkowo niższa, a potencjalni pracownicy nie mają takich oczekiwań, jak ich odpowiednicy w Polsce.

Kogo w Polsce najtrudniej pozyskać do pracy?

– Realny problem mamy ze znajdywaniem rzeźników, którzy są niezbędni do pracy w naszych sklepach, wyróżniających się między innymi właśnie tym, że posiadają własne wędzarnie i przygotowywane na miejscu wyroby.

Wiele miejsca w dyskusjach dotyczących sytuacji na rynku pracy nie tylko w Polsce, ale i w Europie, poświęca się młodym – wielu z nich, mimo dobrego wykształcenia, nie potrafi znaleźć zatrudnienia. Pracodawcy z kolei narzekają, że brakuje im doświadczenia i pokory. Jak pan się zapatruje na ten problem?

– Widzę dość jasne różnice w sytuacji na rynku pracy w strefie euro i poza nią. W strefie euro pracodawcy są w zdecydowanie bardziej komfortowej sytuacji, ponieważ mogą więcej wymagać, ze względu na sytuację rynkową. W krajach nie będących częścią strefy euro to raczej pracownicy stawiają wyższe wymagania. Jeśli chodzi o ludzi młodych, to powinni oni pamiętać o tym, by łączyć wiedzę teoretyczną zdobywaną na studiach z wiedzą praktyczną, którą mogą nabyć wyłącznie w ramach praktyk czy programów stażowych.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum