Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Dyrektor Intermarche na VIII FRSiH: Celem detalistów powinno być zwiększenie zysku z mkw.

Daniel Prałat, dyrektor generalny Dyrekcji Handlowej Intermarche, mówił podczas VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu, że trudności rynkowe w znacznym stopniu dotykają sieci handlowe, wśród których panuje znacząca konkurencja.  - Nie ma miejsca dla wszystkich. Pozostaną ci, którzy przedstawią najlepszą ofertę, co wcale nie oznacza, że najtańszą – mówił Prałat.
Reklama

Zdaniem Daniela Prałata szansę na dalszy wzrost mają tylko te sieci, które skutecznie działają na rynku.

Tak sieci handlowe jak i sami producenci bardzo mocno odczuwają wpływ promocji. Prałat przypomniał, że aż 30 proc. sprzedaży przypada właśnie na promocje.

- To poziom krytycznie niebezpieczny, znacznie wyższy niż w innych krajach europejskich. Ceną na rynku nie wygramy. Jeżeli wszyscy będą szli w tym kierunku to nikt nie wygra. Przyszłość jest w jakości – wyjaśniał Daniel Prałat. 

Dyrektor generalny Dyrekcji Handlowej Intermarche wyraził nadzieję, że rynek spożywczy w Polsce ma szanse dalszego wzrostu. Jak wyjaśnił wraz z bogaceniem się społeczeństwa rośnie poziom wydatków na żywność, nawet jeżeli nie jest ona spożywana.

Celem detalistów, jak i producentów powinno być zwiększenie zysku z metra kwadratowego. W przekonaniu Prałata konsolidacja handlu nadal będzie postępowała, jednak ze względu na strukturę rynku nie należy spodziewać się wielu transakcji.

- Sieci handlowych w branży spożywczej jest kilkanaście. Nie może się wydarzyć 20 przejęć, ponieważ firm jest zbyt mało. Próżnia na rynku wypełnia się bardzo szybko. Nie musi się to odbywać na poziomie akwizycji  - tłumaczył. Zwrócił przy tym uwagę, że zgodnie z światowymi statystkami 70-75 proc. przejęć kończy się niepowodzeniem ponieważ zawodzi przeczucie odnośnie tego, jakie cele biznesowe można osiągnąć.

- Jeżeli chcemy iść w fuzje i akwizycje to musimy wiedzieć po co to robimy. Musimy wiedzieć gdzie znajdziemy owoce takiego posunięcia. Jeżeli chcemy przejmować tylko żeby zwiększyć skalę, to nie zakończy się to powodzeniem - przekonywał Daniel Prałat.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum