Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Dystrybutor żywności ekologicznej mierzy się z trudnościami w prowadzeniu biznesu

Po trzech kwartałach br. przychody ze sprzedaży Bio Planet S.A. wynoszą 148,5 mln zł i są niższe od przychodów po trzech kwartałach 2021 (151,46 mln zł). Spółka odnotowała duży spadek zysku netto. Po 9. miesiącach br. jest to 716  tys. zł wobec 3,87 mln zł w tym samym okresie ub.r.
Reklama

Wojna i inflacja a działalność Bio Planet

W III kwartale 2022 roku nastąpiły zmiany w sytuacji gospodarczej i warunkach prowadzenia działalności. W związku z wojną pomiędzy Rosją, a Ukrainą, spółka zauważa ryzyko istotnego wzrostu cen żywności oraz trudności w zaopatrzeniu w surowce ekologiczne, które w dużych ilościach były sprowadzane do Unii Europejskiej z Ukrainy, Rosji i Kazachstanu - informuje spółka.


Utrzymująca się wysoka inflacja oraz wysokie stopy procentowe przyczyniają się do zmniejszenia optymizmu konsumentów w Polsce i zmniejszają ich skłonność do kupowania najwyższej jakości żywności, w tym żywności ekologicznej.

Kursy walut a działalność Bio Planet

Bio Planet nabywa większość towarów w oparciu o kursy walut (przede wszystkim EUR oraz USD). Wszelkie wahania kursu złotego względem tych walut oraz wahania kursu EUR wobec USD utrudniają działania, gdyż wymuszają zmiany cen zakupu i sprzedaży towarów utrudniając kontrolę nad realizowaną marżą.

Zarząd na bieżąco analizuje wszystkie koszty i dostosowuje do nich swoją politykę cenową oraz stara się zawierać długoterminowe kontrakty na zakup surowców - podano w raporcie.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum