Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

EEC 2022: Franczyza nie powinna być modelem wyzysku feudalnego

Franczyza jest jednym z motorów rozwoju polskiej przedsiębiorczości. Jak ułożyć relacje na linii franczyzodawca-franczyzobiorca, by model ten działał bez szkody dla żadnej ze stron?
Reklama
  • Franczyza nie powinna być modelem wyzysku feudalnego. Ale jednocześnie muszą też być chronione interesy franczyzodawców - zgodzili się uczestniczy panelu "Franczyza", który odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
  • Główny kierunek pracy nad specustawą to ochrona franczyzobiorców, jako słabszego elementu tego systemu.
  • Czy ustawa o franczyzie jest niezbędna? Czy obejmie złożone modele współpracy, prawa autorskie, uwzględni kwestie etyki i kupieckiej przyzwoitości? W trakcie debaty zwracano uwagę na groźbę przeregulowania rynku.

Ministerstwo Sprawiedliwości wypracowuje specjalny projekt ustawy dotyczący całej branży franczyzowej. Mówił o tym Marcin Sławecki, szef gabinetu politycznego Ministra Sprawiedliwości. Jak zaznaczał, wolny rynek to muszą być też równe prawa.

Z franczyzy korzystają mali i średni przedsiębiorcy, inwestują swoje kapitały. Jest ich ponad 2 miliony. Przepisy ustawy miałyby tworzyć ramy współpracy franczyzodawcy i franczyzobiorcy.

Wedle Sławeckiego sieci franczyzowe mają wielką przewagę nad franczyzobiorcami. Ci drudzy często są traktowani "nie po partnersku". Szczególnie widać to przy skomplikowaniu zasad rozwiązywania umów o współpracy. Umowa franczyzy nie może być ultimatum, ani "pańszczyzną". A tak, zdaniem przedstawiciela resortu sprawiedliwości, bywa. Franczyzodawcy partycypują jedynie w zyskach, a franczyzobiorcy są na gorszej pozycji ponosząc cale ryzyko.


Główny kierunek pracy nad ustawą to ochrona franczyzobiorców, jako słabszego elementu tego systemu. Szczególnie jeśli chodzi o rozwiązywanie umowy. Niedopuszczalny jest system przewagi któregokolwiek podmiotu. Co będzie, jak biznes nie wypali? Czy tylko długotrwałe procesy? Ustawa ma to zmienić. Potrzebne są konsultacje z całą branżą.

Jak zapewnił Sławecki, ustawodawca nie unika konsultacji. Tak, by potencjalna ustawa była absolutnie przemyślana i - przy uwzględnieniu specyfiki branży - nie prowadziła do przeregulowania.

Jak dzielić ryzyko?całość czytaj na wnp.pl

Takie obawy wyrażała Monika Dąbrowska, prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców. Jak wskazała, jest już specjalny kodeks zasad, do którego mogą się stosować tak franczyzodawcy, jak i franczyzobiorcy. - Kodeks ten opiera się na wielu doświadczeniach europejskich.

- Wejście zaś w układ franczyzowy jest dobrowolny i powinny zdawać sobie z tego sprawę obydwie strony - powiedziała Monika Dąbrowska.

Paweł Tracz, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Mikro Przedsiębiorców i Franczyzobiorców, przypominał jednak, że zasady prawne są w kwestii franczyzy dość dowolnie interpretowane i powinny być bardziej szczegółowe.

Niezbędne jest udzielanie przez franczyzodawcę dostępu do wszelkich informacji, pozwalających ocenić realnie stopień ryzyka oraz przewidywane zyski. Tak, by osoba wchodząca w system, wiedziała, czy jej się to opłaca. Tracz nie jest jednak zwolennikiem "nadregulacji ustawowej". Według niego wystarczy rzetelne przestrzeganie zasad uczciwości kupieckiej popartej istniejącymi zapisami Kodeksu cywilnego.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum