Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

EEC 2023: Branża fashion jednym z największych emiterów CO2

Jak firmy rozumieją pojęcie "sustainability"? - Zrównoważony rozwój to spełnienie potrzeb obecnego pokolenia z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń i środowiska. Gdyby biznes fashion był krajem, to zajmowałby czwarte miejsce jako największy emiter CO2 na świecie. Dopóki nie powiemy sobie "use less, use longer, use again" nic się nie zmieni - mówił Jarosław Urban, wiceprezes zarządu VIVE Textile Recycling, podczas panelu "Zielony handel", który odbył się w ramach XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Reklama

Zrównoważony rozwój - definicja a fakty

Choć firmy modowe wiele mówią o zrównoważonym podejściu, fakty pokazują, że ten sektor produkuje gigantyczne ilości odpadów.

- Rocznie produkowanych jest 100 mld sztuk odzieży, 100 mln ton odpadów tekstylnych oraz 500 tys. ton odpadów plastikowych pojawiających się w przestrzeni morskiej, co stanowi 35% plastiku wprowadzonego do środowiska. Jak na to odpowiada VIVE Texitle Recyling? Przetwarzamy 73 tys. ton odpadów tekstylnych w ciągu roku. To jest 6 tys. ton w skali miesiąca, co daje 300 ton dziennie. Każdego dnia nasi pracownicy selekcjonują 1,38 mln odpadów tekstylnych. Można więc powiedzieć, że zajmujemy się sprzątaniem świata - wyjaśnił Jarosław Urban.

Pasja w odkrywaniu wartości w świecie odpadów

Misją VIVE Textile Recycling jest wyjście poza biznes, co odzwierciedla się nie tylko w obszarach typowo twardych.

- Zajmujemy się nie tylko recyklingiem, ale również jesteśmy częścią pewnego ekosystemu, do którego należą też spółki VIVE Logistics Services i VIVE Innovation, która zajmuje się innowacyjną technologią wykorzystania tekstyliów do tworzenia innych rzeczy - powiedział panelista.

- Jesteśmy w grupie VIVE na etapie wykuwania strategii na lata 2024-2026 i określiliśmy swoją misję: z pasją odkrywamy wartość w świecie odpadów - dodał.

Jakie wartości proponuje swoim klientom VIVE Textile Recycling?

- To oczywiście "resale", czyli sprzedaż ubrań z drugiej ręki w naszych oraz franczyzowych sklepach. To również "reuse" (ponowne użycie) oraz "reduce" (redukowanie, zmniejszanie), czyli element edukacyjny, angażujący klientów. Realizujemy program "Game4Planet", w ramach którego ludzie mają możliwość oddania niechcianych rzeczy w naszych sklepach. Od kwietnia zeszłego roku zebraliśmy ponad pół tysiąca ton tekstyliów - podsumował Jarosław Urban.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum