Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Ekonomista: Rząd dotuje korporacje zamiast pomagać małym przedsiębiorcom

3 mld zł z Funduszu Pracy ma przyczynić się do powstania 100 tys. miejsc pracy dla młodych – przewiduje nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia, którą Sejm przyjął w piątek 25 września. Nie da się jedną prostą ustawą zlikwidować bezrobocia wśród młodych. Jednak za pomocą ustawy da się przekazać wielkim korporacjom miliardy złotych na zmniejszenie kosztów zatrudnienia. I tak właśnie się stało - pisze Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.
Reklama

Nowelizacja ustawy przewiduje dofinansowywanie tych pracodawców, którzy zgodzą się zatrudnić młodego do 30. roku życia. Przez pierwszych 12 miesięcy państwo będzie refundowało pensję zatrudnionego człowieka, ale tylko do kwoty będącej równowartością rocznej płacy minimalnej. By pracodawca nie musiał zwracać dofinansowania, musi po tym okresie zagwarantować zatrudnienie danego pracownika przez kolejny rok. Ustawa przedstawiana jest jako jeden z sukcesów rządu Ewy Kopacz.

Do kogo wsparcie jest kierowane? Na pewno nie do małych firm, których strategia zatrudnienia z reguły nie wybiega dalej niż na rok do przodu. Mały przedsiębiorca będzie bał się zatrudnić młodego z dofinansowaniem, bo jeśli np. pogorszy się jego sytuacja w biznesie to żeby nie zwracać dotacji będzie zmuszony zwolnić „starego pracownika”.

W mojej opinii tylko wielkie firmy i korporacje, które i tak miały w planach zwiększyć zatrudnienie. W ich przypadku dofinansowanie jest korzystne, bo liczy się efekt skali – zatrudniając 200 nowych pracowników do pracy przy taśmie lub w call center, ryzyko zwrotu dotacji za część zwolnionych lub tych, którzy odeszli z innych przyczyn, będzie mniejsze niż korzyści jakie mogą uzyskać w ramach wsparcia. W ten oto sposób po raz kolejny raczej powinniśmy mówić o bezpośrednim transferze publicznych środków na konta firm, które tej pomocy nie potrzebują, niż o rzeczywistej promocji zatrudnienia młodych - pisze Łukasz Piechowiak.

Więcej na bankier.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum