Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Eksperci o opodatkowaniu hipermarketów: Jest ryzyko podwyżki cen

Zdaniem prof. Witolda Orłowskiego wprowadzenie podatku grozi podwyższeniem cen, ale warto brać na to poprawkę. – Ryzyko podwyżki cen jest zawsze, to nie będzie jakaś gigantyczna podwyżka, bo nie jest to wielki podatek. Czy konkurencja nas przed tym uchroni, czy nie, zobaczymy. Sklepy będą usiłowały przerzucić ten podatek na kogoś – mówił w programie "Dziś wieczorem" w TVP Info. Zauważył, że w projekcie wyznaczona jest niska powierzchnia sklepów, co oznacza, że wszyscy będą starali się solidarnie podwyższać ceny.
Reklama

Z uzasadnienia projektu ustawy autorstwa PiS wynika, że w 2013 r. 175 sieci handlowych, które działały w sektorze sprzedaży detalicznej, wpłaciło łącznie podatki dochodowe w wysokości 440 mln zł. Kwota ta stanowi – według autorów propozycji – 0,47 proc. ich przychodów. Podatek od hipermarketów to nowe rozwiązanie, wcześniej niestosowane w Polsce. Ma ograniczyć transfer zysków ze sprzedaży detalicznej przez duże koncerny do innych krajów, stworzyć równe reguły konkurencji dla małych i dużych sklepów oraz przynieść dodatkowy dochód dla budżetu.

– Nie jest to pierwsza przymiarka do tego podatku. Według symulacji z tych 2 pkt. procentowych, pół mogą zapłacić klienci, pół dostawcy. Nikt nie jest jednak w stanie zweryfikować tej symulacji. Jak będzie tego nie wie nikt – stwierdził z kolei prof. Witold Modzelewski. Dodał, że warto się będzie nad tym zastanowić jeśli projekt rzeczywiście trafi chociażby pod głosowanie. -To nie jest podatek o istotnym znaczeniu fiskalnym. Budżet jest w bardzo złym stanie, więc każda próba znalezienia dodatkowych dochodów jest bardzo ważna – stwierdził.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (6)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum