Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Eksperci: Wyposażenie sklepu ma oddawać wartości stojące za marką danej placówki

Gra świateł, komunikowanie przez emocje i indywidualizm - to tylko niektóre z najbardziej podkreślanych kierunków w projektowaniu przestrzeni handlowych w najbliższych latach.
Reklama

- Silnie zauważalnym od kilku lat i ponownie podkreślanym trendem jest komunikowanie przez emocje oraz spójne przedstawienie tożsamości marki. Przestrzeń sklepu, ekspozycja, materiały wykończeniowe, kolorystyka czy witryny mają przekazywać wartości stojące za marką. Doskonale da się to zauważyć w przypadku manekinów wystawowych - od zwykłych krawieckich, po ekspresyjne, upozowane figury wyrażające emocje. - W dzisiejszych czasach komunikacja emocji jest główną przewagą tradycyjnego handlu nad sklepami internetowymi - podkreśla Marek Witaszewski z OTOMI.

Kolejnym wyraźnie zauważalnym kierunkiem jest wdrażanie indywidualnych, spersonalizowanych rozwiązań do każdej z branż handlowych. Wybór materiałów, oświetlenia, mebli, podłóg czy kolorów farb - w każdym z tych elementów odchodzi się od standardowych wzorów i stałych linii produktowych. Można nawet powiedzieć, że im większy producent, tym bardziej zindywidualizowane rozwiązania oferuje. Nikogo nie dziwi, że inne oświetlenie jest stosowane w sklepach z biżuterią, inne w butikach odzieżowych. Równie ważny jest wybór wykończenia z uwagi na grupę docelową - zupełnie inaczej wygląda wnętrze sklepu z asortymentem dla dzieci czy młodzieży, a inaczej takich z produktami dla dorosłych.

Półki z wbudowanym oświetleniem stają się standardem. Regulowana barwa oświetlenia również nie jest już nowością. Producenci pokazują oprawy grubości 5mm, z regulowaną barwą dostosowaną do prezentowanego produktu, z zaawansowanymi systemami sterowania jasnością. - W przymierzalni można np. wybrać światło symulujące konkretną porę roku. Na witrynie z kolei zastosować dynamicznie zmieniające się sceny świetlne, które ożywiają statyczną prezentację - to doskonale współgra z trendem komunikowania marki przez emocje - zaznacza Marek Witaszewski. A przy tym wszystkim, dzięki miniaturyzacji diod, znika samo źródło światła - najczęściej nie jest potrzebna ani duża oprawa, ani odbłyśnik - dzięki temu klient ma wrażenie, że światło pojawia się znikąd, co potęguje efekt.

Wciąż obecnym, choć nie tak wyraźnym jak w ostatnich latach trendem, jest ekologia. Nie dominuje już w każdym obszarze wykończenia, ale jej wpływy wciąż są obecne w projektowaniu przestrzeni handlowych, choć w nieco innej formie. Ekologia zyskuje na znaczeniu zwłaszcza przy produkcji. Kilka nagród za najciekawsze produkty zostało przyznane np. za wykładziny posadzkowe nie zawierające polichlorku winylu. Podkreślany też jest ekologiczny aspekt oświetlenia LED, które nie tylko zużywa nawet 50 proc. mniej energii, ale też ma żywotność znacznie przekraczającą dotychczasowe technologie.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum