Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Ekspert: Pełen rebranding Reala na Auchan może zająć nawet dwa lata

Czas trwania i koszty rebrendingu marketów Real zależą od jego zakresu i głębokości zmian jakie zaplanuje Auchan w nowych dla siebie lokalizacjach. Sama zmiana wizualizacji może nastąpić stosunkowo szybko. Możemy jednak przypuszczać, że przy pełnym dostosowaniu obiektów do własnego modelu handlowego i technologii sprzedaży, przy tak znacznej liczbie hipermarketów, może to zająć rok lub dwa. Dużo zależeć będzie od sposobu przeprowadzania zmian - czy będą to zmiany kompleksowe na każdym obiekcie czy też etapowe wdrażane na wszystkich w tym samym czasie. Jestem przekonany, że zespół menadżerów Auchan przygotował już plan konsolidacji i budżet na jego realizację. To zadanie operacyjne, zazwyczaj przygotowuje się równolegle z badaniem due diligence spółki - komentuje w rozmowie z dlahandlu.pl Andrzej Wojciechowicz, doradca w firmie FMCG Business Consulting.
Reklama
- Musimy pamiętać że model handlowy Reala różni się od modelu Auchan. Chociaż znaczna część asortymentu w obu sieciach pokrywa się, to jednak istnieje liczne grono dostawców, którzy istnieją tylko w jednej z tych sieci. Z pewnością nowy operator przystąpi do negocjacji i uzgadniania nowych warunków współpracy według własnych procedur ze wszystkimi dostawcami. Jest to jeden z głównych efektów synergii jaki szacuje się przy tego typu transakcjach M&A, podniesienie marży. Byliśmy tego świadkami w przypadku niedawno przeprowadzonej akwizycji przez Eurocash, który przystąpił do intensywnych renegocjacji z dostawcami - wyjaśnia ekspert.

 Na pytanie: Co z marką własną Reala? Andrzej Wojciechowicz odpowiada: To zapewne będzie przedmiotem głębokiej analizy działu zakupów w Auchan. Co do brandów marki własnej Real nie wiemy czy były one również przedmiotem transakcji, a więc nie wiemy czy nowy operator ma prawo z nich korzystać. Przypominam zakup Leader Price przez Tesco przed siedmiu laty. Zakupiona została spółka, lecz bez prawa do korzystania z tego brandu. Po krótkim okresie czasu produkty LP zniknęły z naszego rynku.

Ekspert zwraca również uwagę na kwestie dotyczące atutów marketów Real, jakie Auchan może zaczerpnąć do swoich obiektów. - Jak już wspomniałem wcześniej na pewno porównane zostaną warunki zakupu u dostawców, to zawsze przynosi pewne korzyści. Zapewne przeanalizowana zostanie również sprzedaż tych pozycji asortymentu, które nie są obecne w hipermarketach Auchan. Wnioski te mogą posłużyć do modernizacji oferty towarowej dla uzyskania lepszej marży mix. Również analiza procesów zarządczych i operacyjnych Reala może przynieść dodatkowe profity w systemie organizacyjnym i operacyjnym spółki. Jest dużo obszarów w operacji handlowej, których ciekawe rozwiązania i doświadczenia przejmowanego, mogą posłużyć do udoskonalania procesów przejmującej spółki.

Zapytaliśmy również czy konkurencja będzie musiała wzmocnić strategię komunikacji np.komunikacji cenowej, na którą Auchan kładzie tak duży nacisk. Andrzej Wojciechowicz odpowiedział: Wszyscy zakładają na obecny rok pogłębienie komunikacji niskich cen, a co za tym idzie kontynuacji walki cenowej. Jest to jeden z efektów zachodzących procesów konsolidacyjnych na całym rynku. Zwiększanie wolumenów zakupowych poprzez akwizycje na ogół skutkuje zwiększeniem marży brutto. Część z tego marginesu można przeznaczyć na poprawę pozycji cenowej na rynku detalicznym. Tak zapewne będzie i w tym przypadku. Konkurencja się zaostrzy.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (2)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum